V Pardubicích dobrovolníci vysázeli ovocný sad

8. květen 2021 08:28

V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Dobrovolníci ho vysázeli v prvním obvodě u křižovatky Dašická. S výsadbou pomohly soukromé firmy.

„Když vidím, kolik stromů ročně z města zmizí, tak se každý rok snažím zasadit nějaký strom. Když jsem si uvědomil, že je tady tak velký pozemek, tak jsem si řekl, že tady by to vážně šlo,“ řekl zastupitel MO I Filip Sedlák (Naše Pardubice).

Dva ořešáky, pět jabloní a pět hrušní vysázeli dobrovolníci v novém veřejném ovocném sadu na Dašické ulici v Pardubicích

Soukromé firmy koupily stromy a půjčily malý bagr, který vykopal jámy pro výsadbu. Pozemek patří státu a je ve správě silničářů. Stromy ve městě nelze sázet kdekoliv. Nutný je souhlas majitele pozemku. Dobrovolníci vysázeli dva ořešáky, pět jabloní a pět hrušní. Jabloně jsou odrůdy Ontario nebo Matčino a hrušeň Williamsova nebo Clappova.

Výsadba by podle dobrovolníků mohla pokračovat i v budoucnu. „Na další sezonu bychom za náš spolek rádi oslovili další firmy a zájemce, kteří by s výsadbou třeba i dalších sadů na území města mohli pomoci. Za to, jak veřejnosti vyšlo pardubické Ředitelství vstříc v této akci, tak mají od nás slíbený štrůdl,“ řekl členka spolku Naše Pardubice Kateřina Kosová.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související