V Pardubicích se klube Natura park. Zapadá do přírody

24. září 2015

Největší audioportál na českém internetu

Ekocentrum Paleta v Pardubicích | Foto: Drahomíra Bačkorová, Český rozhlas

V Pardubicích se klube Natura park. Zapadá do přírody

Všimli jste si něčeho nového na břehu Chrudimky za plaveckým areálem? Postupně tam vyrostl Natura park. Právě jím rozšiřuje své aktivity Ekocentrum Paleta.

„Pan architekt se snažil zasadit dům do stávající lokality tak, aby splýval s korunami stromů. Měla to být jakási pavučina v korunách stromů. Opravdu jsou tam krásné výhledy a navíc dům vypadá, že tam stojí odjakživa,“ popisuje ředitel Ekocentra Jiří Bureš.

Těžké přípravy, rychlejší provedení

Samotná výstavba se dařila docela rychle, trvala asi rok. Ale příprava zabrala pět let času. „Nevyhnuli jsme se velkým komplikacím. Dodržovali jsme procesy výběrových řízení. Vítězná firma den po podepsání smlouvy spadla do insolvence. Uspořádali jsme nové výběrové řízení. Vše muselo být včas kvůli programovému období na dotace. Nakonec se to povedlo. Stavební firma pracovala dobře, stihla to, je to kvalitní,“ hodnotí Bureš.

„Kromě budovy je součástí Natura parku i přilehlý parkový areál. Prolíná se tam interaktivní expozice. Název se odvozuje od soustavy Natura 2000, tedy chráněných území. V Pardubickém kraji je takových území 53,“ doplňuje Martin Karas z Ekocentra Paleta s tím, že se objekt veřejnosti otevírá prvního října. Bude mít otevřeno sedm dní v týdnu. Na své si přijdou hlavně milovníci přírody.

Zahrádka na střeše Ekocentra Paleta

A co vůbec je Ekocentrum Paleta? „Jsme občanské sdružení, podle nového občanského zákoníku spolek. Poskytujeme vzdělávání a osvětu v oblasti životního prostředí. Největší část naší klientely tvoří školní děti, ale zaměřujeme se i na dospělé. Natura park má právě přilákat taky dospělé. My jsme byli jedni z prvních, kdo dělal osvětové kampaně na separaci plastů a recyklaci. Tenkrát to u nás ještě nikdo nedělal. Myslím si, že výsledky mluví samy za sebe. Město je jedním z nejlepších, co se týče množství například sebraných plastů,“ říká Jiří Bureš.

Čtěte také

autor: MAL