Ve dne princezny, v noci zombie. Hrad Svojanov nastaví dvě tváře

5. červen 2019

Vila českých královen. Tak se přezdívá hradu na Svitavsku, který si dokáže získat zájem turistů. Svědčí o tom jejich rostoucí počet. Přesto kastelán Miloš Dempír dál vymýšlí novinky.

Na víkend 8. a 9. června je připravený program Dny pohádek a noci běsů. „Pro rodiny s malými dětmi jsou nachystané speciální prohlídky hradu s pohádkovými postavami, a to vždy od 9:30 do 16 hodin. Odehrají scény ze známých českých pohádek. Setkání budou interaktivní. Účastníci prohlídek by měli počítat se vtažením do děje.“

Sobotní i páteční večer potěší nebojácné. Hradem se proženou strašidelné stvůry. „Noci běsů jsou spíš pro dospělé. Na denní pohádkové i večerní strašidelné prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech,“ říká Dempír.

Zavírací den? Není

Venku se oteplilo a celý červen má hrad Svojanov otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. „Lidé začínají čerpat dovolené a chtějí cestovat třeba taky v pondělí. Po zimě je hrad pořád ještě docela prochladlý. Vyhřátých prostor i ve vedrech máme velmi málo.“

Loni hrad přilákal kolem 60 000 turistů. Letošní sezóna se zatím podle Dempíra vyvíjí ještě líp. „Hrad do začátku června navštívilo asi 17 000 hostů. Oproti stejnému období loni jde asi o dvoutisícový nárůst.“

Každý se tam dostane

Hrad Svojanov už třetí sezónu nabízí speciální prohlídky. Letos díky tomu dostal cenu Adolfa Heyduka pro památku nejvíc přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2018. První místo hrad města Poličky obsadil v kategorii Ostatní památky. „Veřejnost památky sama nominuje a hlasuje. Zvolili nás tedy sami návštěvníci. Je to ocenění dlouhodobé práce. Snažili jsme se zpřístupnit složité prostředí hradu.“

Na dny 8. a 9. června je připravený program Dny pohádek a noci běsů

Tělesně handicapovaní využívají takzvaný schodolez. Pro vozíčkáře je možný vstup na dolní a horní nádvoří i do gotické zahrady. Nevidomí využívají okruh, kde návštěvníky vede akustický informační systém.

„Pomocí bronzových haptických modelů získají představu o velikosti, tvaru a zvláštnostech hradu. Další pomůckou jsou informační nápisy v Braillově písmu. Návštěvníci s poruchami sluchu mají k dispozici tablety s nahrávkami ve znakové řeči.“ 

Mezi různá lákadla patří bylinková zahrada, postupně je možné zajít do nepřístupných koníren. Součástí prohlídky v Domě zbrojnošů je výstava papírových modelů hradů a zámků, které Dempír osobně sestavuje a sbírá.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.