Velké výročí velkého divadla. V Pardubicích stojí už 110 let
Centrum města si bez téhle stavby neumíme představit. Na svém místě je secesní budova divadla už od dob, kdy byly Pardubice mnohem menší než dnes. Otevírala se 11. prosince 1909.
„Už kolem roku 1880 se přemýšlelo nad vznikem nějaké důstojné multifunkční budovy. Nakonec zůstalo jenom divadlo. Pardubice tenkrát měly pár tisíc obyvatel. Tehdejší politici uvažovali o městě a jeho rozvoji. Během svého volebního období chtěli udělat aspoň jednu velkou věc,“ přibližuje dnešní ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal.
Na oslavu odhalí sochu
Budova vyrostla za dva roky. Představuje vrchol tehdejší architektury a umění. „Byl to výrazný městotvorný prvek, který doplňoval další aktivity tehdejších radních. Tak vznikala jakási zlatá doba Pardubic.“
Vrchol oslav 110 let podle Dohnala čeká divadlo symbolicky 11. prosince. „Poděkujeme všem, kteří tady pracovali anebo pracují. Pozvali jsme asi 450 lidí, dorazí jich kolem 200. Zajímavý večírek začíná v 18 hodin takovou slavností, kde si připomeneme výrazné události. Pokřtíme i ročenku mapující posledních patnáct let pardubického souboru a před Malou scénou ve dvoře odhalíme sochu. Jejím autorem je Pavel Novotný.“
Od 19 hodin následuje představení Divadelní komedie na hlavní scéně a zároveň Podivný případ se psem na Malé scéně ve dvoře. Diváci si můžou zvolit, na co půjdou.
Související
-
Přes 100 tisíc diváků ročně. Východočeské divadlo je úspěšné a slaví
Historická budova Východočeského divadla Pardubice byla otevřená před 110 lety. Herci, diváci a všichni milovníci divadla si tuto událost připomenou na den přesně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.