Východočeský doktor jel léčit uprchlíky. Stáli u něj ve frontě

22. duben 2016

Nedělal to poprvé. Už asi sedmnáct let jezdí lékař z Pardubického kraje Jiří Jadrný po světě. Poprvé byl v Kosovu, nedávno třeba na řecko-makedonské hranici. Pomáhat ho baví.

„K tomuto jsem se dostal paradoxně a poprvé přes facebook. Organizují se skupiny, které mají za úkol uprchlíkům pomáhat. Mnozí z nich jsou i docela vděční. Služba to je mnohem masovější než v Česku. Před ambulancí stojí fronta a vyřizujete to, co by u nás dělal obvodní nebo praktický lékař.“

Optimistický Lesbos

Z činnosti v Idomeni má Jadrný spíš horší pocity. „Lidé tam stojí před plotem a nevědí, co s nimi bude dál. Ale několik týdnů předtím jsem byl na Lesbu. Viděl jsem situaci, kdy přistávají čluny, uprchlíci vystupují, jsou šťastní, každého objímají a nechají se objímat. Dosáhli vytoužené Evropy.“

Improvizovaný uprchlický tábor u Idomeni na řecko-makedonské hranici

Za neklidem v Idomeni podle něj stojí nejistota. „Hranice se otevřely a když je znovu uzavíráte, tak se lidé ptají, proč se tak děje. Proč mě nechcete pustit, když jste pustili strýčka, bratrance? Polovinu rodiny mám v Německu. Proč mě nechcete pustit dál? V táboře vznikají fámy. Většinou se ani neví, kde se berou. Třeba fáma, že přijdou Makedonci a otevřou hranici, se v té atmosféře velice dobře šíří.“

Jadrný se pochopitelně setkal s nesouhlasnými názory na přijímání uprchlíků. Ale že by někdo kritizoval přímo jeho, nezažil. „Je to opravdu můj koníček. Z hlediska odpůrců uprchlíků pro ně nedělám špatnou práci. Zlepšováním podmínek v táboře snižuji politický tlak na to, aby uprchlíci byli puštění dál. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Pro každého dělám svým způsobem pozitivní činnost.“

Improvizovaný uprchlický tábor u Idomeni na řecko-makedonské hranici

Ukázkové choroby

Lékař se podle něj na zahraničních misích často setkává třeba s diagnózami a se situacemi, které jsou v Česku prakticky vymizelé, případně s chorobami, co vypadají tak, jak se popisují v učebnicích. „U nás se většinou setkáte se zaléčenou chorobou, ale zanedbanou, původní podobu vidíte v těchto zemích, kam se vydávám.“

Čtěte také

A nezapomenutelný zážitek? „Vzpomínám si na porodnici na Srí Lance. Ženy vystály frontu na porod. Pak se dostaly na sál s osmi porodními židlemi, kde odrodily. Na oddělení šestinedělí měly jednu postel dvě až tři. V Česku je tedy zdravotnictví stále na velmi dobré úrovni.“

Plot s žiletkovým drátem na řecko-makedonské hranici
autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.