Zažijte Kladruby naruby. Už tuto sobotu

Nádvoří Národního hřebčína Kladruby nad Labem
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nádvoří Národního hřebčína Kladruby nad Labem

Chovu koní se v Kladrubech nad Labem věnovali už Pernštejnové, kteří zdejší panství koupili v roce 1491. I dlouhá historie chovu koní je důvodem, proč by měl být kladrubský hřebčín zapsán na prestižní seznam UNESCO.

Přes množství práce s tím spojené nezapomínají v hřebčíně na veřejnost a na sobotu nachystali zábavné odpoledne pro celou rodinu. Také o něm mluvil náměstek pro úsek kulturní krajina a investice Radek Václavík.

Od první myšlenky zapsat Kladruby na seznam světového dědictví uteklo více než 10 let. Přípravy pro zápis už ale finišují: „V těchto dnech připravujeme finální verzi návrhu takzvané nominační dokumentace, kterou ministerstvo kultury tento týden oficiálně diplomatickou nótou předá na centrum světového dědictví do Paříže,“ říká Radek Václavík. Další dva roky pak bude trvat posuzování samotné dokumentace a terénní průzkumy ze strany UNESCO.

Obavy ze zápisu

Ve spojitosti se zápisem na seznam se mluvilo také o tom, že Kladruby nejsou připraveny na vzrůstající zájem turistů: „My postupně činíme kroky, abychom připravení byli. Je to o tom vybudovat infrastrukturu pro cestovní ruch ať už infocentrum, sociální zařízení, stojany pro kola. Parkoviště už jsme letos otevřeli. Prozatím je to zpevněná plocha, příští rok to už bude poctivé parkoviště v našem hospodářském dvoře pro osobní auta a autobusy,“ popisuje Radek Václavík.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Jedinečnost místa spočívá ve dvou základních bodech kulturní krajiny Kladrub, a to jsou autenticita a integrita: „Více než 500 let se tam chovají koně a ta krajina je uzpůsobována lidem a koním,“ popisuje Radek Václavík.

Program pro celou rodinu

V sobotu 23. září ožije hřebčín akcí Kladruby naruby: „Je to zábavné rodinné odpoledne pro návštěvníky, nejenom pro koňáky, ale také širokou veřejnost. Letos je to druhý ročník a chceme zahájit takovou tradici pořádání kulturních aktivit u nás v Kladrubech,“ říká Radek Václavík a návštěvníkům slibuje hudební a divadelní vystoupení, atrakce a soutěže pro děti, tvořivé dílny, ukázky řemesel i jarmark: „Návštěvníky dál čeká ukázka dvojspřeží s trubači, průvod jezdců, ukázka Hubertovy jízdy, pushball, což je vlastně takový koňský fotbal, lidem chceme ukázat i voltiž dětí.“

Čtěte také

Program pro rodiny s dětmi bude standardně jako vždy v návštěvnické sezóně už od desíti hodin. Samotná akce Kladruby na ruby pak začíná ve 13 hodin. Koncert skupiny Čechomor bude od 16 hodin.