Ze smradlavé stoky plné bahna udělají v Chrudimi zase náhon

7. únor 2018 09:10

Už několik let chrudimská radnice připravuje obnovu náhonu v parku Střelnice. Ten je plný bahna a nepořádku. Chrudim se složitě dohadovala s Povodím Labe a dalšími vlastníky pozemků o tom, co vlastně parkem protéká, komu to patří a kdo by se měl o vyčištění koryta postarat.

Teď už je jasné, že obnova náhonu za miliony korun začne ještě letos. Vyčištění náhonu pomůžou zaplatit evropské peníze. Chrudim získala dotaci, která je skoro šestnáct milionů korun. Peníze byly také hlavní důvod, proč přípravy tak dlouho drhly.

Chrudimská radnice se nejdřív snažila dojednat vyčištění náhonu s Povodím Labe. Státní podnik ale údržbu platit nechtěl, zdůvodňoval to tím, že mu vodní tok nepatří. Pak existovala varianta, že se na vyčištění budou podílet chrudimské Vodovody a kanalizace. Nakonec uspěla žádost o dotaci z evropských fondů.

V Chrudimi lezci shazují havraní hnízda. Lidem vadí křik a nepořádek

Lezci shazují v Chrudimi havraní hnízda

Na stromy v Chrudimi teď šplhají lezci, aby zničili havraní hnízda. Ptáci, kteří se z chráněné kolonie postupně stěhují na sídliště, totiž tamní obyvatele obtěžují křikem a také nepořádkem. Město se proto snaží zvířata přesunout pryč z obydlených částí.

Práce začnou na podzim. Dřív to není možné z několika důvodů. Ten hlavní je, že náhon i celý park Střelnice patří mezi přírodní památky: „Tohle chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1997 a jméno Ptačí ostrovy souvisí s tím, že hlavním důvodem ochrany jsou ptáci. Především velká kolonie havrana, ale najdeme tady i zajímavé botanické věci,“ řekla o Střelnici chrudimská botanička Naďa Gutzerová. Takže stroje do parku najedou v říjnu, aby práce narušily život zvířat co nejméně.

Druhý důvod jsou lidé, kteří do parku chodí na procházku, vyvenčit psa nebo si zaběhat. V létě jich je samozřejmě víc, a proto tedy ten odklad.

Ze smradlavé stoky bude brzy zase čistý náhon

Nová podoba náhonu

Především by měl být znovu vidět. Koryto je někde úplně zarostlé a hlavně zanesené bahnem. Podle provedených sond je ho na některých místech víc než metrová vrstva. A navíc ještě obsahuje nebezpečné látky, které před lety způsobily hromadný úhyn divokých kachen.

Vyčištěná budou obě ramena, která park obepínají. V hlavním korytě by také měly být umístěné takzvané šlapáky, které lidem umožní dostat se přes vodu na druhý břeh. Všechno by mělo hotové v dubnu příštího roku.

Spustit audio