Zelený a šedý zákal jsou dvě různá onemocnění. Znáte rozdíly mezi nimi?
Zelenému zákalu se odborně říká glaukom, šedému katarakta. Moderní mikrochirurgie dnes dokáže malé zázraky. Jaké jsou příčiny a kdo je víc ohrožen?
„Šedý zákal je jakékoli zkalení čočky, takže ta čočka nepropustí světlo dovnitř do oka. Proto špatně vidíme. A když se to stane, tak ji vyměníme. Původní čočka se rozpustí, odsaje a vloží se tam nová čočka. U glaukomu je to jinak. Když už se nějaké postižení rozvine, tak to neumíme zlepšit, jen stabilizovat,“ říká oční chirurg Petr Sklenka.
Zákrok je velmi rychlý a není třeba se ho obávat. Sama Kateřina Cajthamlová ho podstoupila v roce 2017 a nemůže si výsledek vynachválit. „Každé oko se dělá zvlášť, protože musí být zavázané, tak abychom viděli. Po týdnu se dělá druhé oko. Hned, jak došlo k výměně, jsem najednou viděla všechna světýlka na sále. Potom, přiznávám, jsem si hned chtěla ten obvaz servat, abych všechna ta světýlka zase viděla,“ sděluje svou osobní zkušenost v pořadu Vesele a zdravě.
Příčiny šedého zákalu
Čočku potřebujeme na akomodaci, abychom viděli do blízka a do dálky. Příčin zakalení je spousta a sčítají se. „Záleží, jestli měl kataraktu někdo z vaší rodiny, jak se staráme o oko a také, zda jste muž, nebo žena. Ženy jsou na šedý zákal náchylnější.“
U šedého zákalu vidíme opravdu jakoby zakaleně. Poškozuje se místo nejostřejšího vidění, protože čočka je umístěna před ním.
Příčiny zeleného zákalu
Také zelený zákal je způsobený různými příčinami. „Je to velká skupina chorob, jejichž jednotící hodnotou je zvýšený nitrooční tlak, který tlačí na oční nerv a způsobuje ztrátu zraku tím, že zaškrtí cévy, které vyživují oční nerv,“ vysvětluje lékařka.
U glaukomu vidíme kolem světel kruh, auru nebo záblesky. „Tak poznáme rozdíl mezi těmito dvěma onemocněními oka. Glaukomu je mnoho typů, proto má i mnoho různých příznaků: bolesti hlavy, nevolnost, v případě akutního glaukomu může dojít i ke zvracení a může to vypadat jako náhlá příhoda břišní.“
Rizikové faktory
- Věk
- Dědičnost
- Hypertenze
- Cukrovka
- Nemoci léčené kortikoidy
- Refrakční vady neboli anatomické uspořádání oka
Vliv má i psychika, která ovlivňuje krevní tlak. „Pokud jste ve stresu dlouhodobě, může se změnit tvorba nitroočního moku.“
Léčba a prevence
Šedý zákal přibrzdíme dostatečným přísunem vitaminů A, E a C, vyvarujeme se kouření, alkoholu a oči chráníme brýlemi s UV filtrem. Je vhodné omezit dívání do monitorů a mobilů. Jakmile se však zákal rozvine, většinou je operace nezbytná.
Před operací se doporučuje požádat o žlutý filtr, který chrání před světloplachostí. „Je to za příplatek, ale vyplatí se to. Pokud si to nemůžete dovolit, následně pomůžou brýle se žlutým filtrem. Rozhodně nečekejte, že si oko zvykne,“ říká lékařka. „Za příplatek můžete uplatnit i vadu dioptrií, stačí při objednání říct a dostanete korekční čočku.“
Zásadní je už po 40. roce věku chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři a nechat si měřit nitrooční tlak. Jeho normální hodnota je od 9 do 21.
Proč se říká zelenému zákalu zelený? Jak je to se zákrokem v pokročilém věku kolem 90 let? Lze operaci šedého zákroku provést i při makulární degeneraci sítnice? Poslechněte si v pořadu Vesele a zdravě s lékařkou Kateřinou Cajthamlovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka