Automatické mlýny znovu ožívají, chystá se pekárna i pivovar
Do pardubických Automatických mlýnů se začíná pomalu vracet život. Do roku 2013 se v nich mlela mouka, pak firma Goodmills výrobu zastavila a objekt, který je dílem slavného českého architekta Josefa Gočára, prodala architektovi Lukáši Smetanovi.
Mlýny poté získaly status národní kulturní památky a novinkou je, že se do nich přestěhuje pardubická Východočeská galerie. Levou část historické budovy (z čelního pohledu) totiž koupí Pardubický kraj. Pravá část a zbytek areálu Lukáši Smetanovi zůstanou.
Levá část historické budovy mlýnů bude patřit Pardubickému kraji, do třípatrové mlýnice se ze zámku přestěhuje Východočeská galerie.
„Vlastní rekonstrukce začne v závěru roku 2019, když všechno půjde podle očekávání a nebudou žádné komplikace. Kdyby nastaly, tak nejdéle v roce 2020 ta rekonstrukce začít musí,“ říká náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).
Pravá část historické budovy zůstala v majetku Lukáše Smetany, ten s ní má jasné plány: „V tuhle chvíli se provádí projekt a připravujeme rekonstrukci věže ke kulturním účelům. Nahoře v nejvyšším patře bude víceúčelový sál a spodek bude aktivní parter, který bude pro umělecké dílny a ateliéry a část objektu kde jsou stávající sila, pouze zakonzervujeme a ponecháme na další roky.“
Mluvilo se také o malém minipivovaru a tato myšlenka stále žije. „Ano, to platí, ale jde o rekonstrukce v objektech, které nejsou národní kulturní památkou,“ říká Smetana.
V Automatických mlýnech chce majitel budovy bydlet, konkrétně v pravé části historické budovy v prostorech nad rýhovnou.
S areálem sousedí budova s kancelářemi, ta ale není součástí mlýnského areálu. „Zájem naší rodiny byl i tento objekt od Pražské správy odkoupit, což se nám nepodařilo. Proto vytváříme předprostor před mlýny, kde budou vysazeny platany, aby ty ošklivé objekty nebyly vidět.“
V mlýnech to zase žije
Lukáš Smetana už zboural oplocení kolem mlýnů a areál zčásti otevírá veřejnosti. Hraje se tam divadlo, konají se tam nejrůznější koncerty. V budově bývalé vrátnice, v přední části areálu, dokonce vznikne malá pekárna. „Ten objekt v rámci celé rekonstrukce areálu přijde odstranit, přesto na toho 2,5 až tři roky uděláme jeho rekonstrukci, v létě tady vznikne malá pekárna a zároveň zde bude cukrářka.“
Majitel se chce do mlýnů nastěhovat, návštěvníky do nového pustí za 4 roky
Přesně před čtyřmi lety pardubické mlýny přestaly vyrábět mouku. Firma Goodmills dlouho marně hledala zájemce o koupi areálu. Zájem o stavbu nejdřív projevilo město, nakonec ale od záměru ustoupilo a dokonce byla varianta, že přímo v centru města vznikne další brownfield.
Automatické mlýny sousedí s řekou Chrudimkou, s úpravou nábřeží Smetana nepočítá. „Máme čistě návrh té části areálu, která je v našem vlastnictví. Další část areálu je ve vlastnictví města, stále doufáme, že když podpoříme centrálně polytechnické dílny, tak město podpoří rekonstrukci nebo úpravu nábřeží Chrudimky mezi mlýny.“
A právě město Pardubice je třetím subjektem, který do mlýnů vstoupí. Polytechnické dílny najdete v budoucnu v zadní části mlýnského areálu.
Komu budou sloužit, vysvětlil náměstek primátora Jakub Rychtecký. „Mělo by to být špičkově vybavené centrum, kam budou moci chodit všichni žáci, studenti základních a středních škol, v odpoledních hodinách by mělo sloužit jak domu dětí a mládeže, tak i veřejnosti. Účel je jednoznačný, podnítit zájem u dětí o technické obory, které pro ně budou mít do budoucna smysl.“
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty se pokusí zastavit výsledkovou krizi, proti Karviné vedou 4:1
-
Stanné právo v Jižní Koreji? ‚Možná si myslel, že ho armáda podrží,‘ říká o tamním prezidentovi expert