Bezproblémové volání ze zahraničí? Víme, jak na to!

18. srpen 2015

Největší audioportál na českém internetu

Dovolená, telefon, káva, pláž, sluneční brýle | Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Bezproblémové volání ze zahraničí? Víme, jak na to!

Sbalíte si mobilní telefon a nabíječku a vyrážíte do světa. Ale pozor! Víte, jestli máte nastavené volání ze zahraničí tzv. roaming? Víte, že budete platit i příchozí hovory? Bude vaše nabíječka pasovat do zásuvky? Praktické rady na cesty v rozhlasové Radioporadně Ivan Suchý.

Jakmile přejedeme hranice, nemusí nám telefon fungovat podle našich představ. Nejlepší je myslet na to, ještě doma. Co všechno může být za potížemi?

„Zjistěte si, jestli máte aktivní roaming," radí Ivan Suchý. Je to název služby, která volání mimo Českou republiku umožňuje. „U exotických zemí se podívejte, jaké používají frekvence pro šíření signálu. Ne vždy jsou stejné jako v České republice," pokračuje Ivan Suchý. Telefon, který používáme, nemusí tu frekvenci podporovat.

Kdo za co platí

Pokud budete v zahraničí a přijmete hovor z českého čísla, počítejte s tím, že ten, kdo vám volá, platí obvyklou cenu svého domácího tarifu. A vy doplácíte zbytek do výše tarifu zahraničního. V průměru to bývá okolo sedmi korun za minutu. Když si volají dvě česká čísla za hranicemi, je to oboustranný roaming. Nepodléhejte dojmu, že jste přece v jedné zemi.

Čtěte také

„Svět je rozdělen na pět zón. V každé z nich vás volání bude stát jiné peníze. Zjistěte si dopředu, jestli se vám spíš nevyplatí si koupit na místě zahraniční sim kartu. Může to být pro vás finančně výrazně výhodnější," dává tip Ivan Suchý. Nezapomeňte, že jiné sazby se týkají také používání internetu v zahraničí.

Pozor na mezinárodní předvolbu

Nemůžete se dovolat? Nemusí to být chyba operátora. Možná jen nemáte uložené telefonní číslo s mezinárodní předvolbou. Pro Českou republiku je to +420.

„Zahraniční operátor bez předvolby neumí hovor správně nasměrovat a pak to vypadá, že náš roaming nefunguje," upozorňuje Ivan Suchý. Nebo se také může stát, že dané číslo má někdo i v zemi, kde jsme a dovoláme se tak někomu úplně jinému.

Džíny

Starší sim může být problém

Dorazili jste do cílové destinace a volání vám nefunguje? Jako první zkuste vypnout a zapnout telefon. Dále můžete zkusit ručně změnit sít, je možné, že se automaticky nepřepnula. „Jestliže to stále nefunguje, doporučuji také vyzkoušet sim kartu v jiném telefonu," pokračuje Ivan Suchý. U chytrých telefonů si zkontrolujte v nastavení, které služby máte blokované. Často to právě bývá roaming nebo přenos dat. Jedním klikem vše zapnete.

Pokud máte sim kartu starší šest let, není od věci si ji preventivně vyměnit za novou. Většina operátorů to dělá zdarma. „Starší sim karty se nemusí správně přihlašovat do novějších typů sítí. Týká se to především západní Evropy," říká Ivan Suchý.

Spojte se s operátorem po sociální síti

Jedete mimo Evropu? Zjistěte si, jestli tam mají adekvátní elektrické zásuvky, do kterých bude vaše nabíječka pasovat. „Takový problém se pak řeší redukcí. Existují univerzální, které se dají použít po celém světě," uvádí Ivan Suchý.

Dílčí problémy s vámi vyřeší váš operátor na své info lince. Když ale nefunguje sim karta, musíte se s provozovatelem vaší sítě spojit jinak. „Doporučuji to zkusit písemně přes sociální sítě jako Facebook nebo Twitter. Často to bývá nejúčinnější," říká Ivan Suchý.

Potřebujte si zavolat pomoc? Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému - policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

autor: PRO