Bítovanská zoo má nové opice, sněžného levharta i roztomilá mláďata

9. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové mládě gibona dostalo jméno Bambule

Manželé Blažkovi, majitelé malé zoologické zahrady v Bítovanech na Chrudimsku, připravují novou sezónu. Kdy přijdou první návštěvníci zatím neví. Každopádně pro ně mají řadu překvapení. 

V minizoo s názvem Exotika na ranči by se touto dobou po pěšinách mezi voliérami procházely stovky lidí. Vždyť za necelý rok své existence si zahrada získala opravdu velkou přízeň návštěvníků. Manželé Blažkovi se na ranči starají o 130 převážně exotických zvířat a budují další nové voliéry.   

K hlavním „atrakcím“ bítovanské zoo určitě patří primáti. Nikde jinde v Pardubickém kraji tolik druhů opic nenajdete. Ke kočkodanům, gibonům lar nebo lemurům teď nově přibyli kosmani nebo malpy plačtivé. „Malé kosmany, kteří patří mezi nejmenší opičky na světě, jsme přivezli minulý týden. Teď se tu aklimatizují. Vzhledem k tomu, že tu nejsou návštěvníci, k tomu alespoň mají ideální podmínky,“ vysvětluje Jana Blažková.

Na návštěvníky v Bítovanech bude nově čekat i malé mládě gibona lar. „Pojmenovali jsme ji Bambule. Zatím se pořád drží u matky. Ve stejné voliéře se pohybuje i její otec a bratr. Myslím, že pro děti to bude hodně velká atrakce,“ dodává s úsměvem chovatelka.

Irbis jménem Jituše

K novým obyvatelům zoo patří i pár irbisů. Velkých kočkovitých šelem, které jsou známé také pod označením irbis horský nebo levhart sněžný. Jejich původní domovinou jsou horské oblasti Střední Asie. Hned do vedlejší voliéry se přestěhovaly ze svého starého výběhu pumy Eva a Adam. Z kočkovitých šelem manželé Blažkovi chovají ještě karakaly, servaly a nechybí ani rys ostrovid.

Samice z páru irbisů se jmenuje Jituše

„Na ranč jsme po ukončení loňské sezóny přivezli také antilopy nebo dikobrazy,“ přibližuje Jana Blažková. „Tu nelehkou situaci zatím zvládáme, samozřejmě díky absenci návštěvníků přicházíme o peníze na krmení. To se nám zatím daří hradit z úspor. Každopádně se na návštěvníky už moc tešíme. A oni zase určitě na nás,“ dodává majitelka exotického ranče v Bítovanech Jana Blažková.

autor: BRA
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.