Bonsaje táhnou mladé lidi. Trendy udávají Italové a Španělé

13. červen 2018
Bonsaje v Botanické zahradě Praha

Zahrádkáři a další zájmové organizace si stěžují na malý zájem mladých. Ale není to tak všude. Mladých bonsaistů přibývá. Podle odborníka Jiřího Nováka jsou největší nadšenci v Itálii a ve Španělsku. Tam se snaží bonsaistiku povýšit ještě dál. Cestují po světě a hledají stromky a keře, které pak proměňují v bonsaje.

Stromky přímo z přírody

Zkušený bonsaista na procházce přírodou umí rozklíčovat, který stromek nebo keř je vhodný k tomuto účelu. „Například městské parky se často obměňují a staré keře se prostě jednou za čas vymění za nové. Pokud se domluvíte se správou parku, určitě vám rádi stromek přenechají, než aby skončil v kontejneru. Na bonsaje se dají povýšit keře i vzrostlejší stromy, které by jinak v přírodě zanikly,“ říká bonsaista Jiří Novák.

Adrenalin, vysokohorská turistika, dobrodružství. Vášeň zvaná bonsaje

Bonsajisté se někdy vydávají pro své úlovky vysoko do hor

Myslíte si, že stojí s nůžkami u misky a dumají, kde mají ustřihnout nějaký milimetr větvičky? Jiří Novák je jiný typ bonsajisty. S batohem vyráží do vysokých hor a hledá staré stromy. Žádná nuda, ale adrenalin. Poslechněte si jeho příběh i dobré rady, jak na bonsaje.

Vyšší stupeň bonsaistiky je pak hledání ve skalách, vysokohorská turistika, a podobně. „Ale takový strom ze skály těžko dostanete, a šance na jeho přežití je minimální. To raději ať zůstane v té skále. Začátečníci by měli hledat spíše v parcích. Nebo i na různých turistických trasách najdete spoustu pošlapaných stromků od turistů, kteří na cestě živoří. Když se vám ho podaří zachránit, získáte k němu osobní vztah,“ líčí Jiří Novák.

Z umírajícího keře šampion

Favoritem mezi bonsai je pro Jiřího Nováka obyčejná mochna křovitá se žlutými kvítky. Kdysi ji vykopal před Futurem v Hradci Králové. „Tenhle keř tam živořil a určitě by zašel, protože dnes je na tom místě betonový chodník. Já jsem ho zastřihl, upravil a před dvěma lety se dostal na jednu z nejprestižnějších světových výstav,“ vzpomíná Jiří Novák.  

Výstava bonsaí v Lubné u Poličky

Pokud chcete vidět bonsaje v plné parádě, navštivte tento víkend 16. – 17. června výstavu bonsaí v Lubné u Poličky. Budou tam české kapacity v této oblasti. Uvidíte, jak má vypadat správná bonsai a nebudou chybět ani praktické ukázky tvarování. Akce se koná ve venkovních prostorách opraveného venkovského statku u Roušarů a v přilehlé zahradě.