Borec bodoval na prestižní soutěži býků v Paříži

Skot plemene limousine (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Skot plemene limousine (ilustrační foto)

Francouzský šampionát býků plemene limousine je prestižní záležitostí. Má 130 let trvající tradici a letos vůbec poprvé se ho účastnili také zástupci z Čech. Farmář Josef Papáček z osady Kaliště na Orlickoústecku s býkem Borcem bral třetí místo.

Jenom dostat se na tuto akci je obrovský úspěch. Pořadatelé si totiž zvířata vybírají a chovatelé musí čekat na pozvání. Českou republiku nakonec reprezentovalo několik býků a jejich chovatelů: „Rivalita mezi námi není, jeli jsme tam všichni společně za Česko. Na to, abychom si konkurovali, máme domácí výstavy,“ říká Josef Papáček.

Hovězí miss

V soutěži masných plemen na zemědělském veletrhu Sima-Simagena vybírá zahraniční hodnotitel toho nejhezčího býka, jde vlastně o jakousi býčí miss: „Hodnotí se výška, délka, přední šířka hrudníku, hloubka hrudníku, šířka a délka zádě a celkové osvalení,“ vysvětluje Josef Papáček.

Jeho mladý, třináctiměsíční býk Borec vynikal, vzhledem ke svému věku, právě nadprůměrným osvalením.

Červený hadr na býka neplatí

Dovednosti se nehodnotí. Ale zvíře musí být klidné a nesmí vykazovat známky agresivity, v opačném případě by ho vyloučili. Mimochodem to, že býk reaguje na červenou barvu, je podle Josefa Papáčka pověra. Soutěžní býci jsou na ruch a přítomnost lidí zvyklí, jsou to klidná zvířata.

Borec se na přání majitele účastnil ještě dražby a nakonec ho koupil německý chovatel: „Takže, když jsme jeli domů, měli jsme o jednoho míň, ale tak to prostě chodí,“ doplňuje mladý farmář.

Kromě farmaření je Josef Papáček také dobrovolným hasičem a úspěšným tanečníkem: „Času na tančení není mnoho, ale je to příjemné odreagování. Vyčistíte si hlavu a odpočinete od starostí a práce na farmě,“ uzavírá Josef Papáček.