Buďte na koni s Českým rozhlasem

1. duben 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starokladrubák

V první dubnový den jsme nabídli jedinečný přímý přenos z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Nahlédli s námi do zákulisí tohoto atraktivního místa. Jitka Slezáková a Pavel Kudrna vás zavedli nejen do stájí mezi starokladrubské bělouše.

Řeč byla i o snaze hřebčína o zapsání na seznam UNESCO a dozvěděli jsme se o novinkách nadcházející návštěvnické sezóny 2016.

Vybrali jste jméno pro kobylku!

Český rozhlas byl navíc součástí slavnostní události. Tou byly křtiny klisny, jejíž genetická linie byla založena už v době vlády Rudolfa II. Zvolili jste jméno, ale nebylo to jednoduché. Pojmenování nového přírůstku z řad starokladrubských běloušů a vraníků je vždy velkou událostí a má svá pravidla, která se předávají z generace na generaci. Vy jste měli možnost zvolit jedno ze tří jmen. Zvítězilo jméno Etnica.

U hřebců je to jinak

Hřebečkům jsou jejich jména již předurčena, klisničky dostávají nová jména, která však musí být schválena prostřednictvím plemenné knihy. Jména zpravidla znějí vznešeně a často mají nádech španělštiny či italštiny, abychom ctili původní starošpanělské a staroitalské předky současných koní starokladrubských.


Historie hřebčína
Roku 1560 Jaroslav z Pernštejna prodal královské komoře pardubické panství, k němuž náležel kladrubský dvůr se zámečkem a oborou s chovem koní. Císař Maxmilián II. zde založil v roce 1563 hřebčinec, čímž položil základy dnešnímu chovu koní v Kladrubech nad Labem. Roku 1579 nechal císař Rudolf II povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín.

Narodí-li se hřebeček, nese první část jména – jméno kmene po svém otci, druhá část jména je vlastní jméno matky, následuje římská číslice tzv. kmenové číslo otce a arabská číslice, která vyjadřuje pořadí potomka po svém otci.

Letošní první hříbě

Hřebeček se narodil v Kladrubech nad Labem 12. února a jmenuje se Generalissimus Extracta XLIX-10. Znamená to tedy, že jeho otec je Generalissimus Energia XLIX, matka se jmenuje Extracta a hříbě je desátým potomkem po svém otci.

Pokřtěná klisna Etnica

Narodí-li se klisnička, dostane nové jméno, které musí začínat na počáteční písmeno jména matky. Stejné jméno se však nesmí opakovat minimálně dvě chovné generace koní, tedy zhruba 40 let.

autoři: nov , OUL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?