Bylinky, které se sbírají v květnu: Bez na trávení či migrénu, hluchavka vás pomůže zklidnit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Květ bezu černého

Květen patří bylinkám. Sbírá se třeba bezový květ, který je dobrý na spoustu neduhů. Čaj se užívá při nachlazení, horečce i chřipce. Zlepšuje také pružnost cév a snižuje krevní tlak.

Chladný a neslazený se osvědčil při potížích se žaludkem, žlučníkem a trávením. A sirup z bezového květu, který je u nás velmi populární, je výborný při migréně.

V tomto měsíci se sbírá také květ hluchavky bílé. Opět si z něj můžete uvařit čaj, pokud vás trápí nervozita, nespavost, nebo u žen neklid v době menopauzy. Pokud si ji budete chtít nasbírat sami, počítejte s tím, že hluchavka je opravdu citlivá bylinka, a tak se má sbírat jenom za suchého počasí a sušit velmi pozvolna.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.