Černých skládek přibývá. V Pardubicích vyhodili lidé do lesa 500 tun odpadu za rok

24. srpen 2024 07:27

Největší audioportál na českém internetu

Černá skládka v lese nedaleko Pardubic | Foto: ČRo Pardubice

Loni pardubický magistrát naplatil za likvidaci skládek 2,3 milionu korun

Vyřazený nábytek, elektronika nebo stavební materiál patří do sběrného dvora. Lidé v Pardubicích ho ale místo toho často uloží vedle popelnic nebo do lesa. Počet černých skládek ve městě narůstá, pardubický magistrát loni uklízel a likvidoval skoro 500 tun odpadu a zaplatil za to téměř 2,5 milionu korun. O další tuny odpadu se musí postarat i jednotlivé městské obvody.

„Černé skládky se opakují na pozemcích města třeba při vyústění cesty z Červeňáku na komunikaci mezi Nemošicemi a Pardubičkami, potom na lesní cestě, která ústí na komunikaci mezi Staročernskem a Sezemicemi, je tam umístěna závora, tak u této závory vzniká černá skládka,“ to jsou dvě z několika desítek černých skládek v Pardubicích. Mluví o nich vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča s tím, že za likvidaci takového odpadu dá každoročně město miliony korun.

Stovky tun odpadu

„Za rok 2023 jsme na to vynaložili 2 326 000 a bylo 474 tun,“ doplnil čísla Míča. A není to konečné množství odpadu ani nákladů na likvidaci. Magistrát odklízí jen to, co lidé uloží u kontejnerových stání nebo v lesích. O zbytek se starají městské obvody. Přitom je možné to, co se nevejde do popelnic, zdarma odevzdat na separačním dvoře.

Černá skládka u zahrádkářské kolonie v přerovské místní části Lověšice

Nad důvodem, proč lidé tvoří černé skládky, se zamýšlí Šárka Klicperová z oddělení evidence odpadů Správy města Pardubic. „Může to být jak z neznalosti věci, že lidé se mohou domnívat, že na těch dvorech musejí platit, nebo jim vzniká jednorázově velké množství odpadu, které není schopen sběrný dvůr pojmout, na který už by si lidé měli objednávat svoje kontejnery, pokud někdo vyklízí třeba celou nemovitost, je to také odpad z podnikatelské činnosti, který na dvorech není přijímán, který by si firmy měly likvidovat na vlastní náklady.“

Sběrné dvory otevřou víc

Sběrných neboli separačních dvorů je na území Pardubic 9. „Ten nejvytíženější je v Dražkovicích, protože tam je otevřeno denně, ostatní dvory mají otevřeno jenom některé dny v týdnu. Mezi ty větší a hodně vytížené patří třeba i separační dvůr ve Svítkově nebo Nemošice,“ doplnila Klicperová.

Od začátku příštího roku navíc město plánuje rozšířit otevírací dobu tří separačních dvorů, a to na Hůrce, v Ohrazenicích a Rosicích. Magistrát doufá, že to pomůže taky ke snížení množství odpadu na černých skládkách.

  • Krmítko
    Krmítko