Češi jsou ve footbagu pupek světa. Tolik šampiónů nikdo nemá

21. říjen 2021

Zábava partiček v parku. Ale taky regulérní sport, který má svoje oficiální mistrovství. Úspěch slaví obratnost a taky ten, komu nespadne pletený míček na zem.

Footbagu se říká Hacky Sack, případně počeštěně hakysák anebo hakisák. „Míčky si nechávám šít na míru. Plní se obvykle rýží anebo olůvky. Dělají se s nimi různé triky, kope se do nich, obtáčí se,“ popisuje trojnásobný mistr světa Patrik Černý z Býště na Pardubicku.

Pojďte hrát

Tento sport je populární hlavně mezi mladými lidmi. „Začínal jsem ve dvanácti letech. Naše komunita byla velká, ale postupně se zužuje. Potřebovali bychom nové hráče.“

Závodní vystoupení s hudbou trvá dvě minuty. Během nich musí soutěžící předvést co nejtěžší triky. „Jsou na to potřeba boty s rozšířenou špičkou, aby tam míček hezky zapadnul. Koncem roku by měly být vyvinuté nové boty. Jeden z mých nejtěžších triků se jmenuje Cesta kolem světa. Hodíte si míček na špičku nohy a obtočíte ho rychle třikrát kolem dokola. Umí ho velmi málo lidí,“ říká Černý.   

Česko patří ve footbagu ke světové špičce. „Máme několik mistrů světa v různých kategoriích. Na šampionáty jezdí hodně zástupců z Evropy, pak taky Američani, Japonci, Číňané, závodníci z Nového Zélandu a podobně. Holky by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Je to spíš klučičí sport, něco jako fotbal.“

Show pro diváky

Kromě závodění se Patrik Černý věnuje taky exhibičním vystoupením. „Na ně používáme zářivější a větší míčky. Ukazují se jenom základnější triky. Míček se dá při show nahradit třeba mobilním telefonem. Čím dražší, tím lepší,“ usmívá se.

Příští rok by chtěl znovu obhájit titul mistra světa. „Letos byl šampionát kvůli covidu on-line, což mě úplně nenaplňuje. Rád na závody jezdím fyzicky a triky předvádím před lidmi.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související