Český rozhlas Pardubice nově také v  DAB+

16. leden 2020

Český rozhlas provedl ve  středu 15. ledna změny v digitálním vysílání, které znamenají úpravu a optimalizaci obsahu multiplexu ČRo DAB+. Ten už může přijímat více než 80 % populace České republiky. Jde o rozdělení sítě na dva bloky pro Čechy a Moravu (kmitočtové bloky 12C a 12D). S tím souvisí i zařazení vysílání Českého rozhlasu Pardubice do tohoto multiplexu.

„Digitální vysílání DAB+ je jednou z priorit Českého rozhlasu, a tak je po zlepšení pokrytí z minulého roku dalším logickým krokem rozšíření programové nabídky a zařazení dalších regionálních stanic,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. 

Celoplošné stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro jsou zařazené v obou blocích. Stanice je možné digitálně poslouchat po celém území Česka. 

Český rozhlas Pardubice je zařazený v bloku 12C pro území Čech.

Pokrytí multiplexu ČRo DAB+ od 17. září 2020 se zásahem 95 % populace

Signál všech stanic je šířen s využitím standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC a zvýšeným zabezpečením FEC 2A včetně doprovodných multimediálních dat, textů a grafiky.

Vzhledem k naplnění celkové kapacity multiplexu „ČRo DAB+“  i nadále pokračuje spolupráce s provozovatelem TELEKO. V jeho vysílací síti DAB+ byla sice ukončena dosavadní paralelní distribuce stanic Českého rozhlasu, nově je zde ale zařazeno vysílání sousedního  Českého rozhlasu Hradec Králové. 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.