Cesta „nejen“ do pravěku! Na člunu expedice Monoxylon IV. plujeme z ostrova Samos až na Peloponés
Z ostrova Samos na Peloponés s expedicí Monoxylon IV. Docent Radomír Tichý není hostem pořadu Na cestách poprvé. A asi ani naposledy. Protože jím iniciované plavby, které mají experimentální formou ověřovat životní cesty dávných obyvatel ostrovů a pevniny v regionu Středozemního moře jsou natolik zajímavé, že projekt Monoxylon IV asi nebude zdaleka poslední.
Právě zážitky z letní plavby na dřevěném člunu, který je kopií neolitického plavidla, jsou hlavním tématem neonovějšího vydání pořadu Na cestách s Petrem Voldánem.
A docenta Radomíra Tichého doplňoval svými pohledy na dobrodružství v sedmnácti etapách plavby i další člen posádky, student archeologie Filip Voříšek.
Na moře z vod Východočeského moře
Přehradní nádrž Rozkoš totiž posloužila už tradičně i tréninku a zkouškám plavidla pro čtvrté pokračování projektu Monoxylon.
Čtěte také
Vodní plocha u České Skalice sice neposkytuje tak dramatické povětrnostní podmínky, s jakými se potom posádky expedicí potýkají ve vlnách moře poblíž Řecka, ale leccos pádlařům může napovědět.
Pádlaři je mimochodem správné označení posádky člunu, která čítá dvacet mužů a ještě jednoho v roli kormidelníka. A od nováčka expedice Filipa Voříška se také dozvíte, jak trénoval na plavbu, která byla dlouhá dohromady 500 kilometrů.
Pádla z Kanady, loď z dubu od Opočna
Cestování na rozhlasových vlnách po vlnách mořských s expedicí Monoxylon IV vás zavede na skok i do Kanady. Proč zrovna odtud byla pádla (jedno přinesli hosté pořadu i na natáčení v areálu Univerzity Hradec Králové), to se dozvíte podrobněji ve vysílání. Tak jako detaily vzniku plavidla podle vzoru neolitického člunu, objeveného v jezeře Bracciano ve střední Itálii.
Teď vám odhalím jen to, že kmen tři stovky let starého dubu "přihrála" účastníkům experimentu ničivá vichřice. A "Král Mochova", pojmenovaný podle lesní obory u Opočna, se pak zrodil tvrdou a pečlivou prací především posádky člunu.
Proč? Protože obsidián
Zdá se vám podivná reakce na otázku, kterou jsem položil i hostům pořadu Na cestách?
Čtěte také
Když on mi i docent Radomír Tichý spolu se studentem Filipem Voříškem potvrdili, že jedním z důvodů, proč se snaží experimentální formou ověřit úvahy o způsobu života lidí kolem Středozemního moře, je zrovna onen druh skla sopečného původu. Nejkvalitnější je spojován hlavně s ostrovem Melos.
Ale vedle cest obsidiánu mezi ostrovy a pevninou dnešního Řecka před tisíci let mapují naši archeologové také migrační trasy zemědělců té doby a hlavně způsoby jejich přepravy po mořských vodách. Mimochodem, uslyšíte také, že obsidián, kdysi vhodný na hroty šípů, škrabky nebo nože, se nám hodí i v dnešní moderní době a využívá se na lékařské nástroje.
Vlny, vedro, vítr
To jsou faktory, které výrazně ovlivňují nejen naše dovolenkové pobyty u moře, ať už se vydáme na cestu ke kterémukoli z nich.
Čtěte také
Velikost vln v souvislosti s větry či bouřemi a vysoké teploty limitují i tak výjimečné plavby, jako je cesta na dřevěném člunu z ostrova Samos až k pobřeží Turecka na poloostrov Peloponés.
Jaké to byly hodiny ve skoro tří tunovém plavidle dlouhém 11 a půl metru, širokém metr dvacet? Co mají pádlaři při plavbě ve člunu s sebou a kde mají zbývající výbavu? Je taková plavba riskantní? I na to vám odpovíme společně s Radomírem Tichým a Filipem Voříškem v pořadu Na cestách.
Nejnáročnější Monoxylon
Při předchozích výpravách si prý experimentální archeolog Radomír Tichý a jeho tým ověřovaly postupy, vychytávali chyby. Zatím poslední plavbu pak označili moji hosté u mikrofonu pořadu Na cestách za nejnáročnější a nedobrodružnější.
Pokud se chcete hodinku plavit na mořských vlnách s námi, nalaďte si nás na vlnách rozhlasových na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a ČRo Pardubice v pondělí 9. října jako obvykle po zprávách v 18:00. Se členy posádky člunu "Král Mochova" z projektu Monoxylon IV se na vás těšíme u přijímačů nebo při poslechu z audio archivu pořadu Na cestách s Petrem Voldánem.
Petr Voldán
Související
-
Výprava Expedice Monoxylon 4 popluje po Egejském moři na jednom člunu. Vyrazí v půlce června
Skupina experimentálních archeologů a dobrovolníků z Hradce Králové se v červnu vydá na výpravu po Egejském moři v jediné lodi. Ta je vydlabaná z kmene dubu.
-
Expedice Monoxylon 4 chce ověřit možnosti pravěké plavby Egejským mořem na dlabaném člunu s plachtou
Čeká nás cesta do pravěku. Tu archeolog Radomír Tichý podniká už spoustu let nejen v Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové, ale i na experimentálních plavbách na moři.
-
Experimentální archeologové nasednou v květnu do „krávy“. Chystá se expedice Monoxylon III
V Rozběřicích na Královéhradecku se na svou další cestu chystá dřevěný člun Monoxylon. Experimentální archeologové se s ním už na jaře vydají do Řecka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.