Chasidismus

Chasidé, příslušníci židovského mystického hnutí. Podoby Ahasvera ve výtvarném umění. Při příležitosti vypravení prvního transportu českých Židů do Terezína připomeneme, že zde byli vězněni i Židé z Německa, Holandska a Dánska. Moderuje Tomáš Töpfer.
Jaká je role chasidů, příslušníků židovského mystického hnutí, které je dodnes významnou a živou menšinou v rámci judaismu. Představíme také podoby Ahasvera ve výtvarném umění. A při příležitosti vypravení prvního transportu českých Židů do Terezína připomeneme, že zde byli vězněni i Židé z Německa, Holandska a Dánska.
Chasidismus je jeden z nejintenzivněji zkoumaných fenoménů židovské historie. Světovou jedničkou v této oblasti je Marcin Wodziński profesor židovské historie a literatury a vedoucí katedry židovských studií na Vratislavské univerzitě v Polsku, který o chasidismu přednášel na pražské Filosofické fakultě. Tam ho zastihla s mikrofonem Terezie Jirásková.
První písemná zmínka legendy o věčném Židovi pochází ze 13. století z Anglie, její ústní tradice je ale mnohem delší. Existuje nespočet variant příběhu, v jádru jsou si ale podobné. Asi třicetiletý muž uhodí Ježíše a je za to odsouzen k věčnému stárnutí a putování až do druhého Kristova příchodu na Zem. Výraznější protižidovský charakter získává legenda v 17. století, kdy se objevuje také jméno Ahasver. S historičkou umění Evou Janáčovou o motivu Ahasvera ve výtvarném umění natáčela Leona Matušková.
V sobotu 24. listopadu uplyne 77 let od vypravení prvního transportu českých Židů do terezínského ghetta. Méně se ví, že zde byli vězněni i Židé z jiných zemí. O tom bude mluvit Leo Pavlát.
Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.