Chcete předjíždět? Naplánujte si to na 130 procent
Chyby při předjíždění způsobují asi dvě procenta dopravních nehod. Ale tyto nehody bývají často velmi vážné. Proto je potřeba si předjíždění dobře naplánovat. Radí dopravní expert Vít Jedlička.
„V žádném případě se nelepte za auto, které chcete předjet. Je důležité mít plán, jak na to. Říct, si proč to děláte. Samozřejmě když někdo jede extrémně pomalu, je logické, že ho předjedete. Ale nejhorší je, když předjíždíte auto, které jede na státní silnici sto kilometrů v hodině. V tak velké rychlosti pak bývají nehody tragické,“ varuje Vít Jedlička.
Ženy bývají opatrnější, a tím zajišťují bezpečnější jízdu, než muži. Typickým nebezpečným předjížděčem je mladý řidič přes dvacet let, který se oťukal v provozu, je to dynamický extrovert a má rychlé auto. Pak jsou to lidé, které tzv. honí čas, během jízdy telefonují a snaží se dohnat to, co nestihli před jízdou. Často to končí tragicky.
Silnice pro motorová vozidla: 110 nebo 130?
1. 1. 2016 se změnila rychlost na silnicích pro motorová vozidla. Může se tam jet maximální rychlostí 110 km/h. Dříve to bylo 130. Pokud jsou ale tyto silnice v obci, platí rychlost 80 km/h, i když to není vyznačeno dopravní značkou!
Dodržování bezpečné vzdálenosti
Nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty, to je zásadní chyba, která způsobí až třicet procent dopravních nehod. „Auto před vámi byste měli dojet až za dvě, já říkám raději za tři sekundy,“ říká Vít Jedlička a pokračuje: „Zkuste si to spočítat. Mnoho řidičů si nedodržení tohoto pravidla omlouvá tak, že když udělá dostatečnou mezeru, jiné auto mu do této mezery vjede. Je to nesmysl. Dělejme si rozestupy. Je to úniková zóna pro jakýkoliv problém, který může nastat.“
Pozor, děti!
Vít Jedlička upozorňuje na začátek školního roku. Děti jsou po prázdninách ještě rozdivočelé a může se stát, že vběhnou cestou do školy do silnice, těsně před auto. Jediné, co mohou řidiči udělat, je dát v obcích, kde jsou školy a školky, nohu z plynu. Dodržení třicítky, maximálně čtyřicítky, je v tomto případě optimální.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.