Chemie bojuje s pověstí a loví talenty. Je všude

4. duben 2018

Mohli jsme ji nenávidět, ale stejně se před ní nedá se schovat. Chemie. Jedenáctý ročník soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika pozná v Pardubicích regionální vítěze a taky účastníky celostátního finále.

„Začínali jsme s malou soutěží pro pardubické základní školy, ale ona nám utěšeně roste. Regionálního kola se účastní 5 000 žáků, 158 základních škol. Musíme mít partnery, vrhnout se do toho ve větší skupině. Na ceny pro účastníky se skládají velké chemické podniky, ale i menší zaměstnavatelé. Firmy pochopily, že to je investice do budoucna,“ myslí si ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické Pardubice Jan Ptáček.

Podle svých slov se snaží, aby soutěž byla zábavná. „Chceme chemii popularizovat. Je to dlouhodobě nejodpornější předmět na základních školách. Těsně před námi je fyzika. Snad ji předeženeme,“ usmívá se.

Příklady táhnou

Učitelka základní školy v Polabinách Marie Hřebíková konstatuje, že mladí lidé žijí v rychlé době. „Uniká jim možnost pozorovat, zamyslet se. Přicházejí k hotovým věcem. Líbí se mi práce se žáky, které chemie nejdřív nenadchne. Ale když něco zblízka sledují a vyzkouší si, objeví se u nich další schopnost. Najdou se. To mě jako učitelku nabíjí. Žáci zjišťují, že chemie může být všude a že všechno se vším souvisí. Jsme chemie a musíme jí rozumět.“

Pardubičtí školáci dostanou nové laboratoře za čtvrt miliardy

Na pardubických základních školách se bude učit v nových laboratořích

Pardubičtí školáci si budou moct v budoucnu víc užívat výuku chemie, fyziky i ručních prací. Školy čeká nevídaná proměna. Dostanou nové odborné učebny a taky moderní pomůcky. Do pěti let je město chce mít na všech základních školách. Půjde na to skoro čtvrt miliardy korun.

 

Styl výuky Marie Hřebíkové oceňuje její žák Daniel Chvojka, člen soutěžního týmu kategorie projektů. „Paní učitelka chystá takové živé hodiny chemie. Pomohli jsme jí, když jiná třída odřekla projekt s názvem Alternativní pohony automobilu. Udělali jsme ho do týdne. Podle mě se moc povedl. Řešili jsme, že na světě dojde ropa. Na scénu se dostane Harry Potter, který najde inovační plán. Ukáže pokus s vodíkem a nabídne tak alternativní pohon.“

Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika bude ve středu 4. dubna v ABC Klubu Na Olšinkách v Pardubicích. A 12. června by mělo být v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a pod patronátem Svazu chemického průmyslu České republiky celostátní finále.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.