Chrudimi se roky nedaří postavit cyklostezku na Podhůru, teď prověřuje další trasu

5. červen 2024 11:15

Do chrudimských rekreačních lesů se cyklisté dostanou jen po silnici. Městu se už víc než deset let nedaří získat pozemky pro stezku na Podhůru. A odložená je i poslední varianta, která počítá s využitím výpadovky na Seč. Chrudimská radnice prověřuje další možnost, kudy by cyklostezka mohla vést.

Řešení vlastně není úplně nové, je to jedna z tras, kterou projektanti vytipovali už v roce 2008. Počítá s využitím polní cesty kolem kasáren, která vede přes zahrádkářskou kolonii až k Podhůře. Během času se toho ale dost změnilo. Městu by mohlo pomoct to, že na obou koncích stezky investoři staví, nebo se chystají stavět nové domy, a k tomu potřebují přístupové cesty. A ty by mohly využívat právě i lidi, kteří míří do rekreačních lesů. Radnici by pak v podstatě stačilo nechat zpevnit cestu kolem kasáren.

Pomůže zklidnění silnice na Slatiňany

Chodci a cyklisté se ještě budou muset nějak dostat přes hlavní silnici mezi Chrudimí a Slatiňany. Existovaly návrhy na snížení rychlosti, výstavbu ostrůvků a retardérů, ale nakonec se nezměnilo nic. Jenže po dokončení obchvatu Chrudimi a Slatiňan ztrácí silnice na významu.

Možná trasa budoucí cyklostezky z Chrudimi na Podhůru vede kolem kasáren a zahrádkářské kolonie

Pokud spadne do nižší kategorie, bude možné případné úpravy prosadit, jak říká starosta Chrudimi za ANO František Pilný. „Teď se projektuje změna na silnici II. třídy, protože je hotový obchvat. Do té doby tam nebylo možné vytvořit nic, protože by tma musel být odbočovací pruh a podobně. Teď ta řešení mohou být.“

Stezka měla původně vést kolem letiště, je ale znovu odložená. Zásadní podmínka je přeložení nebo vlastně narovnání silnice ve směru na Seč. Stávající trasu pak chce chrudimská radnice využít právě pro cyklostezku. Jenže nová silnice je stavba za desítky milionů korun a Pardubický kraj s ní letos nepočítá.

A podle Františka Pilného není vůbec jisté, že na ni přijde řada aspoň příští rok. Navržená trasa kolem kasáren nemá být náhrada za původní řešení, ale pokud se ji podaří vytvořit, dá lidem možnost volby, jakou cestu si do lesů za městem vyberou.

Spustit audio

Související