Chrudimský betlém. Vánoční tradice z panelákové kuchyně
Zmenšené kostely, dům s jelenem i rozhledna Bára. V Chrudimi si můžou lidé zase prohlédnout speciální betlém. Je ušitý, nebo spíš vyřezaný městu na míru. Měří skoro čtyři metry a pořád roste.
Před čtyřmi lety si zámečník Pavel Tapušík řekl, že je škoda, když Chrudim nemá svůj vlastní betlém. A tak vzal do ruky dláto a začal vyřezávat. Doma na koleni, v obýváku, v kuchyni, prostě tam, kde bylo možné dřevěné město zrovna poskládat.
První kousky obšlehnuté z papíru
Řezbář samouk si postupně musel najít vlastní rukopis. „Vůbec první byl svatý Josef. Toho jsem udělal podle papírového Orlickoústeckého betlému. Časem jsem se naučil nakreslit postavičky sám. Třeba tady řezbář s dlouhými vlasy a vousy, to jsem celý já,“ směje se Pavel Tapušík.
Originální je ale betlém v tom, že do něj vtiskl prvky typické pro Chrudim. Kostel Nanebevzetí Panny Marie i se skleněnými vitrážemi nebo z nových staveb rozhlednu Bára. Se svými spolupracovníky šel do detailu. Světelná signalizace na dřevěné věži tak bliká ve stejných intervalech, jako světlo na skutečné rozhledně.
A v betlému ožívají i chrudimské pověsti a legendy. Najdete tam tak bezhlavého kapucína nebo švédské vojáky, kteří zrovna hrají kostky o zázračný obraz svatého Salvátora.
Radši deset velbloudů, než jednoho koně
Ne všechno jde ale napoprvé a hladce. Pavla Tapušíka nepotrápily ani tak nejvýznamnější stavby, ani plejáda různých řemesel a profesí. „Ten kůň, nemyslím to zle, ale je to mrcha zvíře. Je složitý jak na namalování, tak samotné vyřezávání. I ten velbloud se proti tomu dělá líp,“ říká autor betlému.
Se svým dílem reprezentoval Chrudim na setkání betlémářů v Olešnici v Orlických horách. A dostalo se mu uznání i od restaurátora a betlémářského matadora Kamila Andrese. A taky doporučení: „Musí se to co nejvíc hejbat.“
Chrudimský betlém už zčásti mechanický je. Postupně by měly ale ožívat i další figurky. „Bezhlavý kapucín by se měl procházet kolem klášterní zdi. Tu je potřeba dodělat. Přibyde i postava Josefa Ressela, který bude točit modelem lodního šroubu. Do kostela sv. Kateřiny budou lidé chodit na mši, řezník zase začne půlit prase,“ pokračuje ve výčtu Pavel Tapušík. Jeho práce na betlému tak ani zdaleka nekončí.
Už teď ale jeho dílo budí obdiv a dokáže vykouzlit úsměv. Přesvědčit se můžete ve vestibulu staré chrudimské radnice až do 6. ledna.
Související
-
Na rekordním domě v Chotovicích letos září 65 tisíc žárovek
Václav Trunec zdobí o Vánocích svůj dům a zahradu v Chotovicích tisícovkami žárovek. Před 19 lety, kdy začínal, tam rozmístil 200 žárovek, letos jich bude mít kolem 65 000.
-
Na adventní věnec květy nepatří. Každá svíčka má svůj význam. Víte jaký?
V Zahradnictví u Františka to voní jehličím. Tradiční adventní věnce jdou na dračku. Výroba začíná výběrem jedle. Na tu nedá zahradník František Hlubocký dopustit.
-
Ve Svitavách vzniká výjimečný betlém, který nikde jinde neuvidíte
Betlém obřích rozměrů vzniká v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Je to soubor několika betlémů, které se našly po původních německých obyvatelích na půdách.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadprůměrný intelekt není u útočníků nezvyklý, říká k neštěstí na slovenském gymnáziu analytik
-
‚Vůdce na mě bude pyšný.‘ Severní Korea využívá zápisky padlých vojáků k propagandě
-
Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum
-
Ohniska požárů u Los Angeles se daří dostávat pod kontrolu. Starostka doufá ve ‚světlo na konci tunelu‘