Co je jistější? Mít peníze pod polštářem nebo na účtu?

9. únor 2015

Pryč už jsou doby, kdy jsme si střádali peníze doma „pod polštářem“. Dnes je většinou ukládáme do bank, kde se více či méně zhodnotí.

Finanční poradce Radek Šejvl nám v Radioporadně vysvětlil několik základních pojmů.

Běžný účet

Peníze uložené na tomto účtu používáme pro běžné záležitosti denní spotřeby – například na provoz domácnosti, na placení elektřiny, plynu, vody, stravného pro děti, předplatné časopisů…
Běžný účet má velmi nízký úrok, běžně cca 0,1 %.

Spořící účet

Spořící účty jsou určené k uložení peněz pro nenadálé situace – potřebujeme novou pračku, myčku nebo vymalovat. Podle Radka Šejvla je dobré mít pro tyto případy spořící účet. Je to podle něj lepší řešení, než si brát spotřebitelský úvěr.
Úrok na spořícím účtu je vyšší než na běžném účtu, v současnosti okolo cca 1%, peníze jsou k dispozici během jednoho až tří dnů.

Termínovaný vklad

Peníze jsou v tomto případě k dispozici až v konkrétním termínu – i za několik let. Je to odložení peněz do určeného termínu.
Úrok je vyšší než na běžném účtu, v současnosti až do cca 2 %.

Dalšími možnostmi, jak uložit nastřádané peníze, jsou stavební spoření nebo penzijní připojištění.
U obou je výhodou státní příspěvek, i když například u stavebního spoření se v posledních měsících poněkud změnily původní výhodné podmínky. Penzijní připojištění je samostatnou kapitolou, kterou podrobně rozebereme v některé z jarních Radioporaden.

Spustit audio