Do rybníku Rosnička možná někdo vypustil fekálie, Svitavy podaly trestní oznámení

3. srpen 2022 10:14

V rybníku Rosnička na Svitavsku je vyhlášený zákaz koupání. Výrazně se tam rozmnožily sinice. Důvodem mohou být fekálie.

Město Svitavy chce zjistit, zda je do rybníka někdo nevypustil, což by kvalitu vody výrazně zhoršilo. Radnice možná podá trestní oznámení na neznámého pachatele, uvedla v tiskové zprávě.

V červenci se v nádrži skokově zvýšila koncentrace živin a organických látek, u fosforečnanů až o 300 procent, což je jev velmi těžko objasnitelný přírodním procesem.

„Nechali jsme si udělat vlastní rozbory nezávislou laboratoří. Z výsledků analýz vyplývá, že někdy v polovině července se v Rosničce objevilo vysoké množství fekálií. Jejich nárůst byl tak skokový a markantní, že nevylučujeme znečištění rybníku fekáliemi neznámou osobou,“ řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

Čtěte také

Rybník leží v příměstské rekreační oblasti Svitav a lidé ho využívají ke sportovnímu rybaření i koupání. Radnice tři roky pracuje za zlepšení kvality vody. Nechala odstranit příbřežní vegetaci a rostliny ve vodě, provzdušňuje vodu, odborníci tam aplikovali probiotické bakterie. Všechna opatření mají zamezit množení fytoplanktonu.

„Ačkoliv došlo za tři roky k výraznému prokazatelnému úbytku sedimentů ze dna rybníka, letošní kvalita vody není podle očekávání. Nyní město prověřuje, zda nedošlo ke vnosu většího množství fekálií neznámou osobou,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Kotasová.

Díky opatřením byl zákaz koupání v Rosničce pouze po část léta 2020, kdy se vinou srážek dostalo do rybníka velké množství půdy z okolních polí. Od té doby měla kvalita vody hodnocení maximálně tři z pětibodové škály.

S čištěním pomohou bakterie

Tým pečující o rybník vymýšlí vhodná řešení, která by současnou situaci uklidnila. Jsou posečené dvě třetiny vodní plochy rybníka. „V tomto roce již bylo vytěženo 127 kubíků rostlin. Aktuálně sklízíme větší množství, než se plánovalo. Jen tento týden jsme z vody odstranili 20 kubíků rostlin. Ty teď osychají na březích a koncem týdne je převezeme na městskou kompostárnu,“ řekl Šimek.

Minulý týden odborníci aplikovali do rybníka další bakterie, které s čištěním vody pomohou. Místní rybáři se teď zaměřují na lov karase, perlína, plotice, které rytím v bahně víří jíly ze sedimentů do vody, a ulehčuje tím sinicím množení.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související