Domácí výbor zvaný Maffie: Jejím cílem byla podpora protirakouských akcí a nálad

11. prosinec 2023

Vznik samostatného státu pro Čechy a Slováky neprobíhal zdaleka tak snadno, jak to s odstupem století možná může vypadat. Čelní představitelé domácího protirakouského odboje riskovali pro tento cíl mnohdy i své životy.

Když po vypuknutí první světové války odjel roku 1914 ze země Tomáš Garrigue Masaryk, byl utvořen domácí výbor nazvaný „Maffie“. Inspirací k tomuto názvu byla sicilská zločinecká organizace, kterou někteří, trochu romanticky, obdivovali.

Cílem české Maffie byla podpora protirakouských akcí a nálad. Předseda Edvard Beneš byl později nucen také emigrovat, zároveň byli zatčeni i členové Alois Rašín a Karel Kramář, oba odsouzeni za velezradu k trestu smrti. Verdikt zmírnil ještě císař František Josef I., a když na trůn usedl jeho nástupce Karel I., byli propuštěni na svobodu.

Maffie vybudovala pro komunikaci takzvaný Alarm, skrytou síť cyklistů, telefonistů a běžců, při styku se zahraničím využívala tajných kurýrů. Bezpochyby nejslavnějším z nich byla světově uznávaná operní pěvkyně Ema Destinnová.

Ke konci války navázala Maffie spolupráci s orgány, které v zahraničí připravovaly vznik samostatného Československa a významně tak přispěla k uskutečnění tohoto velkého snu.

Spustit audio