Epidemiologové mají v zimních měsících více práce
Více práce mají v zimním období lékaři-epidemiologové. Na hygienických stanicích sbírají statistická čísla o výskytu chřipky a respiračních nemocí. Podrobněji vysvětluje epidemioložka hygienické stanice v Chrudimi Jiřina Rybová.
"My vlastně evidujeme veškeré infekční nemoci, které se vyskytují v oblasti okresu, protože každý lékař má povinnost infekční onemocnění nám nahlásit telefonicky nebo písemně na takzvané červené hlášence. Co se týče chřipek, máme vybráno asi deset nebo dvanáct lékařů, což je takzvané sentinelové hlášení, a každý pátek ráno nám lékaři z těchto zařízení hlásí sumární čísla nemocných lidí na chřipku a respirační onemocnění."
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Plzeň vede nad Jabloncem a drží druhé místo. Baník prohrává na Slavii, Sparta hraje s Olomoucí 1:1
-
ONLINE: Při ruských útocích zahynulo na Ukrajině nejméně 13 lidí. Dalších 60 utrpělo zranění
-
Fillův obraz byl prodán jako jeho třetí nejdražší v Česku. V aukci byl vydražen za víc než 25 milionů
-
Přeřezané sloupy a požár. Úřady ve Francii ukazují na sabotáž při výpadku proudu v Cannes