Folková Porta kličkuje před covidem

13. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muzikant a skladatel Jiří Vondráček

Opatřeními proti šíření koronaviru a omezením kulturních akcí se do podivné situace dostala také největší a nejstarší žánrová soutěž: slavná matička Porta.

Pořadatelé neváhali a uspořádali elektronický neboli on-line ročník, soutěž ze zaslaných nahrávek. ePorta je pozoruhodným počinem, autorem myšlenky je Jiří Vondráček, předseda Svazu autorů a interpretů, se kterým si o ePortě budeme v tomto dílu Folkových pohlazení povídat.

Celý pořad měl být pozvánkou na slavnostní finálový večer a vyhlášení výsledků v rámci koncertu 17. října v nymburském divadle. Ovšem nejnovější opatření proti nemoci covid, zřejmě neumožní koncert uspořádat, a to dokonce ani jeho on-line podobu.

V době natáčení rozhovoru a přípravy tohoto dílu pořadu o tom aktéři ještě neměli ponětí, tak to berte jako pozvánku na neurčité datum v blízké budoucnosti, až to půjde. V pořadu ale zazní unikátní nahrávky z Porty, některé historické a několik fungl nových písní, přihlášených do letošního ročníku ePorty.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.