Grilujete rádi steaky? Zkuste je z hovězího pupku
Kuchař a majitel chrudimské restaurace Na Bídě Michal Sisák doporučuje tzv. flank steak. Je to hovězí pupek, prorostlý vytrénovaný sval, který má lahodnou chuť, a je křehký. Výhodou je i příznivější cena.
Jak na to?
- Před vlastní přípravou vyndejte pupek včas z lednice a nechte ho půl hodiny venku, aby mělo pokojovou teplotu. Je to celý šál masa, který se griluje v kuse, a teprve poté krájí.
- Než pupek položíte na rozpálenou pánev, lehce ho potřete olejem a potom zprudka opečte z jedné a z druhé strany. Osolit můžete až v závěru grilování.
- Po opečení nechte maso ještě deset minut odpočinout, aby se šťáva nasákla dovnitř. Nejlépe v mírně teplé troubě. Teprve potom kolmo na svalová vlákna steak nakrájejte na tenké plátky a zaprašte lehce pepřem. Samozřejmostí je ostrý nůž.
Vykostěné koleno a kedlubnové zelí na Beko fresh festivalu
O přízeň jedlíků na Beko fresh festivalu na pardubickém závodišti bude usilovat i chrudimská restaurace Na Bídě. A čím chtějí její kuchaři zaujmout?
„My nabízíme jako soutěžní jídlo marinované vykostěné koleno, kedlubnové zelí a majoránkovou buchtu. Vše posypané cibulovým prachem. Je to taková babiččina kuchyně. Koleno připravujeme na páře a pečeme pomalu přes noc na 80 stupňů, aby z toho vznikl masový dort. To se pak dá jíst i lžící. Doporučuji na spravení po flámu,“ usmívá se Michal Sisák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.