Hadi, ještěrky, žáby a ptáci jsou pro zahradu pravým pokladem

5. prosinec 2016

Proč bychom měli lákat na vlastní zahradu hady nebo žáby? Hbitá ještěrka určitě přispěje ke kráse naší zahrady, ale hlavně pomůže v hubení škůdců, takže nebudete potřebovat tolik chemie. Přivítejme tedy na zahradách nejen včely a čmeláky, ale také ptáky, obojživelníky, ještěrky a hady.

Obojživelníci lehce odstraní slimáky, různé červy a larvy komárů, které tam nechceme. Hadi zlikvidují přemíru myší a ptáci pochytají hmyz přímo z rostlin. Jak je tedy nalákat do zahrady? Zeptali jsme se zoologa Aleše Svobody.

Jak nalákat zvířata na zahradu

  • Rozmyslete si místo, které nebudete na zahradě úplně obhospodařovat, měla by to být skupina keřů, kout neposekané trávy, mohla by tam být i nějaká kláda. Tam se budou zvířata cítit dobře.

  • Založte si přírodní kompost, ne celý plastový bez mezer, ale například dřevěný, kde si had najde mezeru, aby si na kompost mohl zalézt. Pro regulaci škůdců je dobré mít hada na zahradě. Samozřejmě, že ne každý had je zmije. Lidé si zmiji často pletou s neškodnou užovkou hladkou. Ta je totiž zmiji velmi podobná. Užovka hladká je jiná v tom, že má za hlavou podkovu. A vyskytuje se na zahradách mnohem častěji, než zmije. Ovšem klikatá čára ji může stát život, pokud zahrádkář podlehne panice

  • Vytvořte hromadu kamení pro ještěrky. Ještěrky jsou také výborné v biologickém boji proti škůdcům na zahradě. V přírodě ale bohužel přicházejí o svá přirozená stanoviště. Můžete je podpořit výstavbou nějaké zídky, stačí jim hromada kamení, kde se budou cítit dobře. „Pokud chcete udělat super věc, poskládejte ještěrkám zídku a za ni navršte hromadu zeminy. Tak jí vytvoříte zimoviště a ještěrka u vás zůstane i přes zimu,“ doporučuje Aleš Svoboda.

  • Teď v zimě je čas na budování jezírek a tůní. Budování tůní a potoků je ideální právě teď v zimě. Těžké stroje vám nerozjezdí celou zahradu a neohrozí živočichy, které byste velkými zásahy mohli usmrtit. Jezírko se nehodí do každé zahrady, ale pokud máte na zahradě přirozenou mokřinu, kde se zdržuje voda, je to ideální místo pro vodní hladinu. Pokud máte propustné podloží, vypomůže geotextilie a následně na to jezírková fólie. Jezírka se nehodí na příliš osluněná stanoviště, kde se daří řasám.

Pořiďte si krmítko pro ptáky

Ptáky je vhodné přikrmovat, když mrzne. Pokud jsou teploty nad nulou, je tam riziko předávání různých onemocnění. Pokud jsou ale teploty pod nulou, ptáci vaši pomoc ocení. Krmivo nesmí být vlhké, natož plesnivé. V žádném případě ale nemusíte všechno kupovat v supermarketu. Stačí si nasbírat kytici na louce a usušit semínka doma. Ptáci mají ze všeho nejraději slunečnici. Lojovou kouli si také můžete vyrobit doma. Obalíte šišku v loji, natlačíte do ní oříšky a je to. Pečivo nesmí být slané. A lůj nenahrazujte slaninou nebo uzeným masem. To ptákům neprospívá.

Když někam krmítko nainstalujeme, tak se tam většinou během dvou týdnů ptáci naučí létat

Krmítko většinou dáváme před okno, abychom se mohli kochat krásou strávníků. Ale pozor, za oknem nesmí být ještě jedno okno, aby to ptáka nezmátlo a nenaletěl do skla. Stálo by ho to život.
Krmítko může mít jakýkoliv tvar, důležitá je stříška, která zabrání zmoknutí a ohrádka, která zamezí vypadávání nebo vyfoukání krmiva ven. Na samostatně pověšený lůj chodí hlavně sýkory. Když mrzne, nedávejte na zahradě zvířatům pít. Pítka raději odstraňte, aby nedošlo k tomu, že se v nich ptáci vykoupou a zmrznou. Stačí jim vyzobávat krystalky ledu.

Je čas na krmítka i budky

Nejdřív si rozmyslete si, jestli budku pro ptáky vůbec chcete, protože to není bez práce. Je třeba ji každý rok v zimě vyčistit a nechat vymrznout, aby se tam nedržely bakterie a mikroorganismy, které by další rok způsobily onemocnění ptáků. Pokud chystáte novou budku, je třeba ji vyvěsit už teď v prosinci, aby přes zimu tzv. opršela a získala patinu. Ptáci se do ní na jaře bez obav nastěhují. Nemají totiž rádi vůni novoty.

autor: jsl
Spustit audio