Helena Vondráčková: Moje práce mě bude bavit až do smrti, pokud mi samozřejmě bude fungovat hlas
„Když jsem dnes přišla do téhle budovy Českého rozhlasu, padl na mě takový pocit něčeho krásného, mladého,“ přiblížila své pocity legendární zpěvačka.
„Tedy ne, že bych se já cítila tak mladá, ale vzpomněla jsem si na své první nahrávky vůbec v Praze s Josefem Vobrubou, tehdejším dirigentem orchestru Československého rozhlasu,“ dodává s úsměvem. Její vzpomínky patří době, kdy téměř všechny hvězdy tehdejší populární hudební scény nahrávaly své hity ve Studiu A v pražském Karlíně.
Sama Helena Vondráčková jich zde nazpívala celou řadu. Byly to písničky, které vznikaly v šedesátých a sedmdesátých letech, například Červená řeka, Chytila jsem na pasece motýlka nebo Malovaný džbánku. „Tenkrát, když jsem začínala, tak většina mých nahrávek vznikala právě tady… s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, řízeným buď Josefem Vobrubou anebo Karlem Krautgartnerem.“
Moderní doba je příliš rychlá
V nahrávacích studiích strávila Helena Vondráčková během své kariéry spoustu času, přesto ji tahle práce stále baví. „Je to příjemná, krásná a tvůrčí práce. Myslím, že mě bude bavit až do smrti, pokud mi samozřejmě bude fungovat hlas.“
Do studia chodí vždy připravená a rozezpívaná, takže nikdy neočekává problémy. Rozdíl mezi dřívějším a současným způsobem natáčení vidí hlavně v technických možnostech moderní doby. „Dříve se to dělalo pracně. Nahrávalo se na přístroje, které měly pásy, když se něco pokazilo, tak se to přestřihlo a muselo znovu slepit. Teď se dělá technicky, prostě se zvuk doladí tlačítkem trošku nahoru. Takže i zpěvačka, která zpívat neumí anebo zpívá falešně, je hvězda, protože ji jen doladí a zpívá jak z partesu.“
Současnou digitální dobu svým způsobem zpěvačka uznává, ale přesto jí v ní něco chybí. „Ta doba je rychlá, všechno se zrychlilo a tak mně chybí, že už se tolik nesetkáváme. Já si třeba pamatuju, když jsme měli koncert v Lucerně, tak jsem všechny kolegy pozvala domů a udělali jsme si mejdan. Karel (Gott) přinesl pórek, vařila se čína, pili jsme víno a poslouchali dlouhohrající desky. Bavili jsme se a bylo to úžasný.“
Helena… Tvrdohlavá
S rozvojem CD nosičů byly vinylové desky jednu dobu téměř zapomenuté, v posledních letech však slaví velký návrat na scénu. Helena Vondráčková jim dává přednost po celou dobu a právě jí vyšlo nové 2LP s názvem Tvrdohlavá. „Na deskách jsou krásné i jejich obaly. Ve zmenšeném měřítku CD ani ten sebekrásnější obraz nemůže tak vyniknout, jako když ti někdo přinese prostě to LP. A dělají se i rozkládací, kam se vejdou všechny texty.“
Zpěvačku těší, že má díky nové desce i nový repertoár. „Přece nemohu zpívat pořád jen Malovaný džbánku a Dlouhou noc,“ říká s úsměvem.
Proč se nová deska jmenuje právě Tvrdohlavá, jak si Helena Vondráčková vybírá repertoár, s čím vším jí pomáhá manžel Martin Michal a proč je její nový pejsek ďábelský? Poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.