Horákova kaple nad Dolní Dobroučí je už téměř 200 let majetkem rodiny Dušků

5. únor 2018
Česko – země neznámá

V Pardubickém kraji je spousta malebných kaplí a kapliček. Jedna stojí nad obcí Dolní Dobrouč nedaleko Ústí nad Orlicí. K Horákově kapli vede turistická cesta a je také častým cílem cyklistů. Hned vedle ní totiž prýští, jak jinak než zázračný pramen, jehož vodou se mohou kolemjdoucí osvěžit. A právě on je důvodem, proč zde Horákova kaple stojí.

V 19. století byla u pramene jen Duškova louka. Její majitel v roce 1850 ochořel a nikdo mu nemohl pomoci. Proto poprosil Pannu Marii o pomoc se slibem, že když ho uzdraví, postaví tady kapli. A stalo se, že se díky vodě, která na pozemku vytékala, uzdravil. Místo kaple ale postavil pouze sloup u pramene. A nemoc se vrátila, jak prozradil potomek rodu Jan Dušek.

A tak prosil a znovu sliboval. A opět se uzdravil. Pak už svůj slib splnil a postavil kamennou kapli. Trvalo ale ještě dlouho, než byla vysvěcena. Zezačátku v ní nocovaly husy, které u ní Dušek pásal. Teprve další z Dušků udělal z postavené kaple duchovní místo a teprve před první světovou válkou ji nechal vysvětit.

Horákovu kapli tak už téměř dvě století vlastní rodina Duškových. A proč se jí tedy říká Horákova kaple? Jeden z předků byl učitel a učil v nedalekých Orlických horách. Proto se mu říkalo Horák. A odtud tedy název, který kapli vydržel dodnes.

Dovnitř se vstupuje bytelnými dveřmi a je třeba odemknout ještě krásnou tepanou mříž. Naproti vchodu visí na zdi obraz Panny Marie pomocné, pod kterým je napsáno „Panna Maria pomohla, pomáhá a pomůže“. Původní obraz byl před 20 lety ukraden, a tak ho jeden místní rodák podle fotografie namaloval znovu. Po stranách kaple uvidíte překrásná vitrážová okna. Nad vchodem najdete dřevěný kůr pro zpěváky.

Léčivý pramen s patronkou Pannou Marií

Místu u Horákovy kaple se říká poutní a také se zde každoročně k Panně Marii poutě konaly. V současnosti už ne. V kapli se ale slouží bohoslužby a je možné tady mít i svatební obřad. Za socialismu prý byly mše na krátký čas zakázané.

Kolem Horákovy kaple vede cyklostezka a turistická cesta, takže kdo chce, může se tady zastavit, napít se zázračné léčivé vody z pramene a v létě si prohlédnout Horákovu kapli i zevnitř, ale pouze přes tepanou mříž.

autor: BAL
Spustit audio