Hořeček mizí z krajiny. Na Přeloučsku a Chlumecku mu pomáhají ovce a pravidelné kosení
Nostřek, trlič nebo hořeček. Jde o tutéž rostlinu s fialovými květy. Dobře ji znaly naše babičky a prababičky. Dřív hojně rozšířená bylina na loukách, pastvinách a mezích ale mizí z naší přírody. Teď je to kriticky ohrožený a zákonem chráněný druh a jen díky ochráncům přírody se jeho ústup z krajiny daří zastavit. Třeba na Přeloučsku a Chlumecku hořeček poslední dobou prospívá velmi dobře.
Na Chlumecku jde o slatinnou louku v národní přírodní památce Kopičácký rybník, která je součástí obory Kněžičky. Podle ochránců tam roste vůbec nejvyšší počet kriticky ohroženého hořečku nahořklého v České republice. Ve druhém zářijovém týdnu tam napočítali nebývalých skoro 42 tisíc rostlin, asi o třetinu víc než v rekordním roce 2022.
Čtěte také
Na Přeloučsku pak bylině svědčí terasy bývalého jílového lomu u Tupes, kde letos napočítali několik tisíc těchto rostlinek.
Čím to je, že na těchto dvou místech prospívají? Jde o víc faktorů, ale tím nejzásadnějším je přístup ochránců, kteří se o místa s výskytem kolonií hořečku nahořklého začali před pár lety starat. Vsadili přitom na to, co této rostlině svědčilo dřív. Tedy na tradiční pravidelné kosení a taky spásání trávy ovcemi.
Ovce jako zahradníci
„Hořeček nahořklý dorůstá až 40 cm a kvete výraznými fialovými květy v druhé polovině srpna. V naší krajině býval kdysi úplně běžný, ale postupně vymizel, protože se změnil způsob hospodaření. Záchranný program proto počítá s tím, že na místech, kde hořeček roste, se obnovuje pastva a také se louky ve vhodnou dobu kosí,“ řekla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.
Například v lomu u Tupes na Přeloučsku začali tím, že odstranili nálety, v hustém porostu se hořeček nemohl prosadit. Pak začali kosit a kolem lomu postavili ohradu pro ovce, aby trávu spásaly.
Agentura ochrany přírody a krajiny má takových záchranných programů v Česku celkem 14. Napomáhají tomu, aby se z naší přírody nevytratila třeba i rostlina hvozdík písečný český nebo živočichové, jako je sysel a užovka stromová. A vedle toho připravují další projekt na záchranu ohrožených volně žijících opylovačů.
Související
-
Ochránci přírody vytvořili u Pardubic poušť, daří se v ní pískomilným rostlinám a živočichům
Nedaleko Pardubic - mezi opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč - vznikla poušť. V délce tří kilometrů pod elektrickým vedením ji uměle vyrábějí ochránci přírod...
-
Ekologové na Kunětické hoře zachraňují modráska. Kosou a hráběmi
Na úbočí Kunětické hory v těchto dnech uvidíte úhledně shrabané dlouhé pruhy sena. Ekologové se snaží na Pardubicku zachránit vzácného motýla modráska obecného. Seč...
-
Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně
Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně převezené z přírodní rezervace Milovice. Pokračují tak v projektu návratu těchto zvířat do krajiny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lipavský k Vrběticím: Dneska víme, že Hamáček cestu do Moskvy plánoval a že tehdy lhal
-
Konflikt s Izraelem vrhá íránský režim do rizika kolapsu. Další eskalace může rozhýbat odpor v zemi
-
Už ne krize, ale katastrofa. Izraeli tu nikdo nevěří a údery přitvrzují, hlásí z Bejrútu zpravodaj
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká