Ideální čas na návštěvu kominíka? V létě!

16. srpen 2016

Miloš Kot kominictví nepodědil po otci, nebo dědovi, prostě se pro něj dobrovolně rozhodl. A i když mnozí vidí čištění komínů jako špinavou práci, on ji dělá rád a s nadšením.

Kominíci jsou nedostatkovým zbožím. To je dáno třeba tím, že už tolik nenosí typické černé oblečení, bílou čepici a štětku na rameni. Naopak jezdí firemním autem ve firemních montérkách a na první pohled nepoznáte, že jste potkali kominíka. A pak, mnoho mladých kominíků se nedokáže dobře prosadit: „Spousta kominíků nemá jméno, neví se o nich,“ říká Miloš Kot.

Strach z výšek? Z odpovědnosti!

Kominictví prý není nebezpečná práce, i když riziko existuje. Spíš než z pádu ze střechy má Miloš Kot respekt před odpovědností, kterou kominík má: „Když se například komín špatně vyvložkuje, může dojít třeba i k udušení a to je pak odpovědnost toho, kdo tu práci špatně udělal.“

Učit se, učit se, učit se

Vyučit se kominíkem a pak už jen čistit a stavět komíny, krby, kontrolovat spotřebiče, tak si mnozí kominictví představují. Ale tato práce je také o neustálém doplňování znalostí: „Když vyjdou nové kominické normy, a ty změny jsou častější a častější, kominický cech zajišťuje školení, vyškoluje třeba na nová elektronická zařízení,“ popisuje Miloš Kot.

Ne vždy se kominíkovi naskytne při práci pohled z výšky, dnes už se na to jde prostě jinak: „Tak polovina komínů se už čistí zespodu, na střechu se neleze tolik jako dřív.“ Naopak stále platí, že kominík nosí štěstí a jak přiznává Miloš Kot, často si na něj lidé chtějí sáhnout: „Setkali jsme se s tím mockrát. Nemám ohlasy, že by to fungovalo, ale věřím na to.“

Pečovat o komín můžete sami

Zdatní kutilové si můžou komín vymetat sami podle potřeby, ale kominík by vám měl aspoň jednou za rok komín zkontrolovat, zda je schopný provozu a vystavit kominickou zprávu: „Kdyby dům vyhořel a nebyla kominická zpráva, tak pojišťovna vám nic nezaplatí,“ vysvětluje Miloš Kot.

Čištění a kontrola se týká i spalinových cest od karmy a dalších spotřebičů, které zdánlivě nekouří: „Je to nebezpečné kvůli oxidu uhelnatému. Ten není cítit a vytlačuje veškerý vzduch. Tam může dojít k otrávení a to je ohromný průšvih.“ Naštěstí existují detektory za pár stokorun, které by neměly chybět v žádné domácnosti, kde je například karma.

Zanášení komínu můžete ovlivnit i použitým palivem. Topit byste měli opravdu jen určenými druhy paliva: „Když do krbových kamen házíte plast, odpady, mokré dřevo, komín pak dehtuje, zužuje se, netáhne a spaliny se pak vrací do bytu,“ říká Miloš Kot. Špatně udržovaný a zanešený komín pak může chytnout a nastává problém. I ten se dá řešit: „Když se člověk nebojí, teoreticky může na střechu, vezme kýbl písku, vysype a mělo by to být v pořádku. Ale radši zavolat hasiče, nebo kominíka, který si s tím poradí.“

S pozváním kominíka nečekejte na poslední chvíli. Miloš Kot radí, že ideální čas je právě teď: „Určitě před topnou sezónou. Podmínky jsou teď nejtěžší a při nich se nejlíp zjistí, jestli ten komín táhne. Vlastně teď, léto je úplně ideální na pozvání kominíka.“

autor: HRU
Spustit audio