Igráčkovi narostl nos a rozhýbal se. Dnes už umí skoro všechno
Vzpomínáte? Doma jsme ho měli snad všichni. Úplně první figurkou byl zedník v roce 1976. Pak se vyráběly další a další, které představovaly různá řemesla. Igráček teď prý zažívá renesanci.
„Přibývají k němu domečky, boxíky, auta, různá oblečení. Vývoj je velmi rychlý. Práva a formy nakoupil Miroslav Kotík,“ přibližuje dnešní situaci kurátorka putovní výstavy Fenomén Igráček Věra Stojarová.
A přidává praktickou radu: „Původního Igráčka poznáte tak, že nemá vystouplý nos, nemá pohyblivé zápěstí. Nejnovější Igráčci mají takovou jiskru v oku. A dochované papírové krabičky jsou velmi cenným sběratelským kouskem.“
Sázka na nostalgii?
Výstava podle Stojarové láká rodiče, kteří si Igráčka pamatují z dětství, ale oblíbený je taky u dnešních dětí. „S některými figurkami si můžou pohrát anebo si vyrobí svou vlastní. Rodiče a prarodiče si často čtou informace o historii. Pozorují nejstarší Igráčky. Jsou tam příslušník VB, hasič, doktor, zdravotní sestřička, ale taky rarity jako kovář. V poslední době vznikl třeba skateboardista.“
Pro každé město chystá výtvarník Miroslav Svoboda typizované Igráčky. Na aktuální výstavě v Chrudimi uvidíte dvě tamní osobnosti, konkrétně Josefa Ressela jako vynálezce lodního šroubu a Karla Pippicha, který se kromě jiného zasloužil o rozvoj divadelnictví v Čechách.
Putovní výstava v Regionálním muzeu v Chrudimi potrvá od 31. ledna do 17. března. Paralelně až do 24. února pokračuje výstava i v Orlickém muzeu v Chocni.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.