Jak přežít vedra? Jděte se projít do přírody
Asi v polovině června k nám letos dorazilo pravé letní počasí. Horka vydrží několik dní. Klub Českých turistů doporučuje, abychom vyrazili do přírody. Maximální odpočinek si dopřejete na horách.
„Turistika se ke zvládnutí teplých dní určitě hodí. Ideální je zavítat někam do hlubokého lesa, i když kůrovec a sucha přispívají k prosvětlení lesů. Anebo využijte vrcholové partie. Když jdete do kopce, tak se potíte a zároveň ochlazujete,“ dává tip předseda Klubu českých turistů v Pardubickém kraji Vlastimil Škvára.
Volte „neprofláklá“ místa
Letošní turistická sezóna se bude nejspíš částečně podobat loňské, kdy kvůli covidovým komplikacím neodjelo tolik lidí na zahraniční dovolenou. A v Česku proto bylo celkem plno.
Čtěte také
„Veřejnost poznala, že vyrazit do přírody je to pravé, co potřebuje. Z toho máme radost. Že se ale návštěvníci srocují na těch vyhlášených místech, už dobré není. Procházka přírodou je hezká tehdy, když sem tam někoho potkám. A ne že jdu v procesí neustálého proudu, který mě brzdí. Samozřejmě máme trasy vyznačené i do těch koutů, kam se moc nechodí. Záleží tedy na výběru trasy.“
Navzdory husté síti značených cest, můžou podle Škváry dál vznikat nové. „Není problém je vymyslet. Horší to je s realizací takového úmyslu. Majetkové poměry jsou různé. Když chceme novou cestu vyznačit, musíme se všemi dotčenými majiteli jednat a vyžádat si od nich souhlas. Abychom tam jako občané šli, nám sice nemůžou podle zákona zakázat, ale když už namalujeme značku, je to obvykle na soukromý objekt.“
Bohatý základ
Klub českých turistů vznikl v červnu 1888. „Na začátku stálo fandovství našich předků, kteří do toho šli naprosto vehementně. Spojil je zájem o turistiku, o vycházky do přírody a taky o budování infrastruktury. Dali se do stavby chat, rozhleden, oprav hradů. Musíme si uvědomit, že KČT byl původně takovým klubem horních sto tisíc. Vstupovali do něj starostové, hejtmani, lékárníci, ředitelé škol, bank. Ti tak mohli peníze investovat právě do těchto aktivit. I v dnešní době se najde nějaký donátor, ale spíš to zůstává na samosprávách, krajském úřadu a podobných institucích.“
V posledních letech vznikají i vozíčkářské, bezbariérové trasy. „Byli jsme prakticky jejich průkopníky. Měli jsme je mezi prvními v republice. Pomohlo nám město Svitavy, které pro tento účel doporučilo les kolem rybníka Rosnička. Vzniknul několikakilometrový okruh s krásnými lesními cestami v rovinatém terénu.“
A další novinkou mají být taky takzvané certifikované trasy. Zatím v zemi existuje jenom jedna. Vede údolím Lužnice. „Je to takový sen každého turisty. Základní podmínku certifikace představuje fakt, že cesta musí vést po přírodním povrchu. Občas tam je nějaká paseka, vyhlídka do kraje, výstup na kopec, kulturní cíl. Na konci by měl být hotel anebo nádraží,“ říká Vlastimil Škvára.
Související
-
Via Czechia. Projděte trek napříč republikou, nebo jen kratší tůru
Fotograf a spisovatel Jan Hocek procestoval 80 zemí světa. V pandemické době ale zjistil, že si bohatě vystačí s krásami české země. Vytvořil projekt Via Czechia.
-
Cestu si klestí houštím. Značkař je někdy jako Šípková Růženka
Taky za turistickými značkami musíme hledat skutečného, živého člověka. Do práce si nosí štětce, barvy, ale i pilku nebo zahradnické nůžky. Třeba i značkař Jaroslav...
-
Rádi chodí sami. S organizovanou turistikou si na Čechy moc nepřijdete
Klub českých turistů funguje už 130 let. Kulaté výročí si připomíná třeba i při zahájení jarní turistické sezóny v Pardubickém kraji tuto sobotu ve Vysokém Mýtě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka