Jedna petice pro, druhá proti. Cyklopruhy na 17. listopadu rozdělují Pardubice

10. prosinec 2021 10:31

Podoba ulice 17. listopadu v Pardubicích se stává předmětem sporů. Nová petice požaduje zavedení cyklopruhů a mimo jiné snížení počtu parkovacích míst, druhá petice, která je staršího data, tomu naopak chce zabránit. Město o změně zatím nerozhodlo.

Pardubická radnice chce na komunikaci zavést cyklopruhy, protože od ledna platí povinnost objíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. V ulici je málo místa, jezdí tam denně hodně aut, reálně by tak nebylo možné cyklistu předjet. Největší problém by měly široké vozy MHD.

1200 cyklistů denně

Změny by podle radnice zajistily plynulost dopravy a snížily riziko dopravních nehod. Ulicí denně projede asi 1200 cyklistů. Nová petice za Bezpečnou ulici 17. listopadu je občanskou iniciativou Pardubického ekologického fóra. Jde o elektronickou petici, má zatím přes stovku signatářů. Autoři petice oceňují, že na ulici chce město dát cyklopruhy i ostrůvky na komunikaci pro snažší přecházení ulice.

Cyklisté na cyklostezce

„Vůbec jsem netušil, že by někdo byl proti tomu, abychom se tam jako chodci mohli cítit bezpečněji. Sám tam raději jezdím jako cyklista po chodníku. Je to velmi nepříjemná, nepřehledná a hlavně nebezpečná ulice," uvedl spoluautor nové petice Tibor Schwarz.

Najdou zákazníci cestu?

Obchodníci a majitelé domů se ale obávají úbytku parkovacích míst, čímž by se mohl snížit počet zákazníků, problém by také měli dopravci, kteří tam vozí zboží. Podle náměstka primátora Petra Kvaše (ODS) jim ale město vyjde vstříc.

Petice proti omezení parkovacích míst a vytvoření cykloupruhů má dosud 46 podpisů, jde většinou o lidi, kteří tam vlastní domy či v místě podnikají. „Dnes je tam režim naprosto uvolněný, je tam parkovací značka s parkovacím kotoučem na 30 minut. Pro zásobování budou pevně stanovené časy, rádi bychom přidali parkovací místa pro zásobování ve Smilově ulici,“ uvedl před časem náměstek.

autoři: pta , ba | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související