Jezdí, nejezdí. Eskalátory na nové lávce v Pardubicích často stojí. Lidé chodí po svých

12. červen 2024 07:10

Za necelé dva týdny od jejího otevření dokázala nová lávka přes koleje na pardubickém hlavním nádraží někoho nepříjemně překvapit. Jezdící schody spojující jednotlivá nástupiště s lávkou totiž nefungují, jak by měly. Prostě občas stojí. Lidem spěchajícím na vlak potom nezbývá než příkré schody sejít, nebo naopak po nich vystoupat. A to může být problém třeba pro seniory nebo pro ty, kteří nesou těžká zavazadla. Co je špatně, zjišťoval reportér Ondřej Wolf.

I v čase našeho natáčení některé z jezdících schodů stály a z nástupiště na lávku cestující museli schody vyšlápnout. „Je to špatný, protože po těchhle schodech jít nahoru, je velice nepříjemné,“ říká seniorka Věra Červená, která chválí zkratku na Duklu, ale na lávce měla podle ní být odvedena kvalitnější práce.

„Byli jsme tady v sobotu po otevření a eskalátory nejezdily,“ říká další cestující Zdeněk Matěja. Chápe, že jde o novou stavbu a asi bude nějaký čas trvat, než se vše zaběhne.

SŽ: jen jediná porucha

Proč tedy eskalátory na nedávno otevřené lávce za 300 milionů cestujícím občas neslouží, jak mají, na to jsme se zeptali Správy železnic. Mluvčí Dušan Gavenda odpověděl, že příčinou nejsou technické poruchy, ale zneužívání nouzového tlačítka STOP některými lidmi.

Nová lávka z pardubického nádraží na sídliště Dukla

„Příčinou občas stojících eskalátorů nejsou jejich poruchy. Od zprovoznění lávky jsme zaznamenali jedinou a tu dodavatel obratem vyřešil. V Pardubicích se bohužel opakovaně setkáváme s tím, že lidé zneužijí nouzové vypínání eskalátorů a bezdůvodně je zastaví. V takovém případě musí zastavený eskalátor po kontrole na místě opětovně spustit personál stanice. Během té doby pojízdné schody nemohou sloužit ostatním cestujícím.“

Podle Gavendy musí být eskalátory vybavené nouzovým tlačítkem,  aby je bylo možné zastavit třeba v případě pádu cestujícího nebo v jiné závažné situaci. Pardubický magistrát proto vyzývá lidi, aby tlačítko STOP na jezdících schodech bezdůvodně nemačkali.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související