Kdekoliv kopnete a jste ve středověku. První písemná zmínka o Chrudimi je stará 970 let

10. leden 2025

Bylo 10. ledna 1055, když na chrudimském hradišti zemřel český Achilles. Zmínku o knížeti Břetislavovi I. najdeme v Kosmově kronice.

„Už od pravěku byla Chrudim centrem. Nejstarší doklady osídlení spadají do období lovců mamutů a týkají se lokality Píšťovy. Tam, kde je dnes město, nalézáme stopy osídlení z období neolitu. Někdy v 9. století se vybudovalo velké slovanské hradiště, které patřilo Slavníkovcům. Po jejich násilném zániku toto hradiště ovládli Přemyslovci a vytvořili jeden z bodů hradské správy, což je něco podobného jako dnešní krajské organizace,“ popsal archeolog Jan Musil.

Pardubice ji trumfly

Dnes patří Chrudim do Pardubického kraje, ale dřív byla sama o sobě důležitější než právě Pardubice. Proč tomu tak není dodnes? „Může za to hlavně industrializace. Železniční trať byla jedním z mnoha důvodů. Pardubice nebyly tolik sevřené hradbami a okolní zástavbou. Na velkém množství pozemků bylo možné vybudovat důležité firmy. Nakonec se ekonomický rámec přiklonil k Pardubicím a Chrudim ztratila centrum kraje.“

Archeolog Jan Musil

Co podle Musila stojí za atraktivitou Chrudimi, která sahá hluboko do historie? „Výhodné klimatické podmínky a hlavně poloha na důležité spojnici mezi Čechami a Moravou, takzvané Trstenické stezce. V okolí navíc máte velice kvalitní půdy. To všechno vedlo lidi k tomu, aby tam bydleli. Je to jedno z archeologicky nejzajímavějších území, které znám. Působil jsem tam 18 let. Celé historické jádro je jedna velká archeologická lokalita. Kdekoliv kopnete, tak na vás něco vykoukne. Hned pod dlažbou a nějakým pískem najdete třeba středověké terény.“

Láká archeology území, kde měl stávat chrudimský hrad? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související