Kde stával v Chrudimi hrad? A proč už město není centrem kraje?
Po dlouhá staletí bývala Chrudim významnější než Pardubice. Poprvé se o městě píše už v 10. století a o půl století později na chrudimském hradě dokonce zemřel jeden z českých panovníků. Lidé tam ale žili už od pravěku.
Doklady o nejstarší historii města mají v dnešním Regionálním muzeu v Chrudimi. Počátky instituce sahají až do poloviny 19. století, kdy ve městě založili Muzejní společnost. Ta shromažďovala historické předměty, které pak putovaly v roce 1892 do nově postavené budovy muzea. Pojmenovali ho Průmyslové muzeum pro východní Čechy. Novorenesanční stavbu navrhl Jan Vejrych, který je také autorem pardubické radnice. V této honosné a v dalších dvou budovách ve městě sídlí chrudimské muzeum dodnes.
Dva chrudimské hrady
Co víme o nejstarší historii Chrudimi, vychází z četných archeologických nálezů. Řada z nich je uložena v muzejních depozitářích v Rybičkově ulici. Podle nich žili lidé na chrudimském ostrohu už v pravěku. Doklady o nejstarším osídlení města našli archeologové v dnešních Městských sadech a u bývalé Transporty. V raném středověku stávalo ve středu dnešní Chrudimi opevněné hradiště. Zmínka o něm je už z roku 993. A víme také to, že za hradbami chrudimského hradu umírá roku 1055 český panovník, Přemyslovec Břetislav I. Samotné město založil král Přemysl Otakar II. v roce 1263.
Nejstarší dochované opevnění Chrudimi pochází zřejmě právě z doby jeho královského založení. Odborníci ale dosud s jistotou nezjistili, jak to bylo s chrudimským hradem. S velkou pravděpodobností tam ale skutečně královský hrad stával a zřejmě to bylo někde za dnešním kostelem Nanebevzetí Panny Marie u Školního náměstí. Zřejmě ho zcela zničil požár ve 30. letech 13. století. Dnes ale Chrudim alespoň částečně hrad zase má. Pod správu Regionálního muzea v Chrudimi totiž spadá nedávno veřejnosti otevřený hrad Rychmburk. V něm je např. i expozice věnovaná historii Chrudimi a okolí.
Chrudimští kosové a další spolky
Chrudim bývala po dlouhá staletí centrem tzv. Chrudimského kraje. Ten přibližně odpovídal dnešnímu Pardubickému kraji. Změna nastala až v 19. století, kdy do Pardubic přišla železnice a město také těžilo z výhodnější polohy na Labi, proto se tam mohl lépe rozvíjet průmysl. V té době byla Chrudim poklidným městečkem. Bujel v něm ale bohatý společenský, kulturní a spolkový život. Jak také dokládají písemnosti v depozitářích tamního muzea. Z nich sice vyplývá, že tehdejší lidé se museli vypořádat s mnoha těžkostmi, uměli se ale lépe bavit.
Pracovníci muzea shodně tvrdí například, že tehdy chrudimští občané daleko častěji než dnes chodili do společnost, na bály nebo do restaurací. Podle dochovaných dopisů, pozvánek a dalších písemností jezdili také rádi společně do přírody, sportovali, hráli divadlo, koncertovali a milovali legraci. To dokládá hned několik tamních humoristických spolků, například Kosové Chrudimští nebo Salvátorci, kteří prý vyváděli v Chrudimi různé skopičiny. Lidé prý tehdy volný čas rozhodně více trávili spolu, než jak je tomu v současnosti.
Související
-
Zubařské křeslo s atmosférou. Sýkorova vila v Chrudimi je výjimečná
Secesní dům ve Fibichově ulici v Chrudimi sice obklopila výstavba éry socialismu, svoje kouzlo si ale honosná vila zachovala. I s celou řadou původních prvků v interiéru.
-
Chrudim není jenom loutkářská. V kultuře je z čeho vybírat
Přes sto akcí ročně pořádá Chrudimská beseda, tedy městské kulturní středisko. K tomu se přidávají další organizátoři a kalendář tak bývá solidně zaplněný.
-
Slavná věštba. Chrudim má historický klenot
Opona, zavěšená v chrudimském Divadle Karla Pippicha, je velmi vzácná. Patří totiž k nejstarším v Česku. Místní divadelníci si ji objednali v roce 1850.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.