Když zlobí žlučník, lékaře neodkládejte. Roli hraje i genetika
Onemocnění žlučníku je jedno z nejčastějších civilizačních chorob s velkým podílem nesprávného stravování a špatného životního stylu. Projevuje se dvěma formami - kolikovitou nebo nadýmavou.
U obou z nich můžou vzniknout komplikace. Při zablokování hlavního žlučovodu hrozí žloutenka, anebo zánět slinivky břišní. Správně indikovaná a správně provedená operace žlučníku výrazně zvýší kvalitu života. I když lékaři žlučník odoperují, dá se bez něj dále žít bez problémů, samozřejmě s celoživotně nastaveným jídelníčkem.
„Je to dutý orgán hruškovitého tvaru, který se nachází v oblasti pravého podžebří. Slouží jako zásobník žluči, která se tvoří v játrech. Během dne jí vyprodukujeme až jeden a půl litru a pomáhá při zpracování potravy,“ popisuje gastroenterolog Josef Kubát. Nejčastějším důvodem k operaci bývá výskyt žlučníkových kamenů, záněty a rakovina.
Žlučníkové kameny
S diagnózou žlučníkových kamenů se setká až 20 procent české populace. Existují dva druhy-cholesterolové a pigmentové. „Ty prvně jmenované jsou měkčí a vznikají nadbytkem cholesterolu ve žluči, která v důsledku toho začne krystalizovat. Při tomto procesu dochází k nabalování a vzniků kamenů. Druhý typ je o poznání vzácnější a vzniká solemi vápníku. Tvrdost je vyšší, takže můžeme říct, že se už podobají kamenům v pískovišti,“ porovnává lékař. Spousta lidí ani neví, že ve žlučníku kameny má a bez jakýchkoliv obtíží s nimi žije celý život.
Laparoskopické operace mají oproti dřívějším velkým řezům výhodu mimo jiné i v tom, že si na památku odnesete kromě svých kamenů v sáčku jen několik drobných jizviček na břiše. Další možností odstranění kamenů, které vycestovaly ze žlučníku do žlučovodů a tam se zaklínily, je endoskopická metoda ERC. Některé druhy malých kamenů je možné i rozpustit nebo rozdrtit, ale jen výjimečně.
Onemocnění si můžete přinést už v genech
Máte-li jakékoliv podezření a bolesti v pravé části pod žebry, zeptejte se nejdříve v rodině, jestli někdo z příbuzných, nemá odoperovaný žlučník. Pokud ano, může to být první krok, popřemýšlet o návštěvě lékaře. Kde má potíže matka i babička, je velmi pravděpodobné, že stejné bude mít i dcera.
„V severní Americe existuje kmen indiánů Pima, jehož ženy mají už od 25 let žlučníkové kameny. Není to vlivem tučné stravy, ani nízkou fyzickou aktivitou. Jde o jakousi genetickou anomálii.“
Historie
Kameny léčil už staroegyptský lékař a stavitel první pyramidy Imhotep ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. O tom, že kameny trápily už naše pradávné předky, svědčí dobře zachovalé mumie. Hippokrates označil černou a žlutou žluč za dvě ze čtyř základních tělních tekutin, které řídí všechny pochody v organismu.
K léčbě kamenů a zánětů žlučníku používali lékaři extrakty z dřišťálu nebo rozdrcená semena hlohu. K prevenci se hojně používal olivový olej. Starověcí Číňané zase s úspěchem prováděli akupunkturu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.