Klíšťata jsou v těchto dnech velmi aktivní. Odborníci radí nepodcenit prevenci

4. červenec 2017

Kvůli teplu a vlhku jsou v lesích velmi aktivní klíšťata. Z desetistupňové škály nebezpečí teď platí číslo 9, tedy nejvyšší riziko. Zvyšuje se tak i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

Infikovat se nebezpečnými nemocemi nemusí člověk jen přímo, když se k němu přisaje klíště. „Nakazit se můžeme i při odstraňování klíšťat ze svých zvířecích miláčků, ať už od psů nebo koček, protože dojde k uvolnění, můžeme klíště rozmáčknout a může dojít k přenosu viru,“ řekla Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu.

Podle Radka Šímy z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky by člověk kvůli vyšší aktivitě klíšťat neměl omezovat sportování nebo pobyt v přírodě. Důležitá je podle něj prevence.

„Po každém pobytu v přírodě by se měl člověk prohlédnout, celé tělo. A pokud na sobě nalezne nějaké to klíště, tak ho co nejrychleji odstranit. Platí přímá úměra, že čím déle klíště saje, tím je vyšší pravděpodobnost, že se na nás přenese nějaká klíšťaty přenášená nemoc,“ vysvětlil Šíma.

Čtěte také

Také meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík radí být v lese opatrný. „Pokud není nutné vstupovat do porostu, tak chodit spíš jenom po cestách tak, aby se člověk svým tělem nebo oděvem nedotýkal porostu, na kterém se klíšťata vyskytují, kde, lidově řečeno, na vás číhají. Pokud už člověk musí do porostu vstoupit, tak je dobré mít třeba na sobě oděvy, které jsou světlé a z hladké látky,“ říká Vráblík.

Meteorologové také radí používat před cestou do přírody repelenty.

autoři: teb , aku
Spustit audio