Králíci a slepice se vracejí na vesnické dvorky. Lidé zjistili, že se to vyplatí

Králíci a slepice se vracejí na vesnické dvorky. Lidé zjistili, že se to vyplatí
Chovatelů v Holicích přibývá. Konstatoval to v Radioporadně předseda základní organizace Českého svazu chovatelů Holice Ladislav Kašpar. Užitek v tom hraje velkou roli. Lidé si začínají uvědomovat, že chov v domácích podmínkách dá sice hodně práce, ale vyplatí se.
Králičí maso patří mezi nejzdravější a v obchodech není skoro k dostání. A pokud ano, cena je poměrně vysoká.
Jak začít s chovem králíků
Nejdůležitější je seno. A nasušení sena stojí chovatele opravdu hodně času. Kdo tedy nemá vztah k práci na poli nebo na zahradě, s chovem by raději neměl začínat. Kvalitní králíkárna se dá v dnešní době bez problémů koupit.
Zbývají tedy králíci. Jak je vybírat? Ladislav Kašpar říká, že nejlepší je sehnat si králíka přímo od zkušeného chovatele. „Navštivte ho a zjistěte, v jakém stavu je jeho chov, zda tam není nějaká nemoc. Chovný králík pro začátečníka nevyjde příliš draze. Jeho cena se pohybuje asi od tří do čtyř stovek. Kupte si králíka ve věku od pěti do osmi měsíců, samozřejmě je dobré vybrat pro začátek jeden nepříbuzný pár, případně jednoho samce a dvě samice.“
Králíci se porážejí na maso zhruba ve třech až třech a půl měsících věku. Teď je období plození a rození mláďat, které potrvá asi do konce května. Pak už bývá poměrně teplo a to králíkům nesvědčí. Jedna samice je březí 28 – 34 dnů.
Zajímavé je, že čím víc mláďat samice má, tím dřív se kotí. Samice, které mají jen tři mladé, se kotí až 32. až 34. den. Řekl nám Ladislav Kašpar. A co to znamená, když se králice kotí? Znamená to, že rodí. Chovná samice masných plemen porodí běžně osm až deset mláďat najednou. Samozřejmě potřebuje v této době kvalitní stravu.
Co mají králíci rádi
Základem je kvalitní seno. Když samice kojí, potřebuje kromě sena ještě granule, které podpoří kojení. Dříve si chovatelé míchali různé lektvary, například ze lněného semínka. Také to výborně fungovalo, jen s tím bylo více práce. Dobrá je také mrkev, která zvyšuje kvalitu mléka. Čerstvá zelená tráva je v menším množství vhodná, pozor ale na jedovaté rostliny, které se mohou při sekání do trávy vmísit.
Úspěchy holického chovatele – šampion přímo ve studiu
Český černopesíkatý králík, kterého Ladislav Kašpar přinesl na ukázku do studia, je velkým šampionem. Na národní soutěži českých plemen patřil do kolekce nejlepších králíků českých plemen, kteří získali titul národní šampion. Zkoušeli jsme mu foukat do srsti. A čekalo nás překvapení. Po zafoukání do podsady chlupů jsme odhalili jasně bílou barvu chlupů.
To už je první znak úspěchu budoucího šampiona. Český černopesíkatý králík je jedním z nejmladších národních plemen. Vyšlechtil ho v 80. letech František Provazník z Holic. A od té doby slaví český černopesíkatý králík úspěchy po celé Evropě. Tento králík má bílou barvu s popelavým nádechem. V srsti jsou tmavé pesíky.
S králíky je i zábava
Slyšeli jste o králičím hopu? Je to úředně uznaný sport, který chovatelům umožňuje zkoumat nejen exteriér králíků, ale i jejich fyzické schopnosti. Je to příležitost, jak trávit s králíky aktivně volný čas. Baví to hlavně mladé lidi. A určitě budete velmi překvapeni, jak vysoko dokáže takový králík vyskočit. Pokud byste rádi viděli, jak daleko takový králík doskočí, přijeďte na závody Holický dup. Konají se 14. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.