Labutí píseň Swordfishtrombones
Ohlédnutí za albem Aftertaste, které je zřejmě posledním albem brněnských „kavárníků“
Dobrý večer.
Brno je zlatá loď,
za děvčaty z Brna choď,
hm, jsou hezké,
hm, a mladá….
Brno je zlatá loď – jak zpíval Ivan Mládek - nejen ohledně sličných děvčat ale i přes muziku. Zdejší hudební scéna je už dlouhé roky velmi výživná: matadoři Vladimír Václavek, Květy, Ty syčáci, Budoár staré dámy, Čankišou, ale i řada mladých uskupení jako Mucha, Fiordmoss, Boy… Minulý týden jsme si připomněli nakažlivý funk romského Gulo čaru, dnes vzpomeneme na Swordfishtrombones.
Ti existují od roku 1994 a záhy po svém vzniku se staly miláčky všech brněnských kavárenských povalečů. I mimo hranice moravské metropole na sebe výrazně upozornili debutem Amorous Fruit z roku 1998, který zaujalo poctivým lo-fi zvukem, barovou atmosférou a naléhavým zpěvem Miloše Rejska. Druhou desku Hunting Season pak produkoval Colin Stuart z Colorfactory. Od třetí řadové desky Blood & Milk kapela spolupracuje s producentem Dušanem Neuwerthem, který produkoval také poslední album Aftertaste.

To vyšlo před dvěma lety a zdá se, že bylo pro tyto milovníky Toma Waitse, od kterého si vzali svůj název, labutí písní. Už během natáčení se kapela málem rozpadla, dusné klima způsobilo i to, že se formace ve studiu v kompletní sestavě v podstatě nesešla. Personální uragán odnesl i basáka Martina Ponížila a přinesl náhradu v podobě Michala Moskovského. Kapelu dusil i nedostatek financí, vykradená zkušebna a další patálie. Přes to všechno vznikla v režii Dušana Neuwertha skvělá deska, která je tou nejlepší tečkou za bohatou kariérou této pozoruhodné brněnské kapely.

302. Neon tedy věnujeme Sworfdishrombones a nabídneme vám otevřený rozhovor s kytaristou Karlem Krtičkou, který jsme tehdy u příležitosti vydání alba Aftertaste natočili.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.