Lidé v Moravské Třebové lépe třídí, množství odpadu snížili o pětinu
V Moravské Třebové se vyplatilo zavedení motivačního a evidenčního systému odpadového hospodářství. Zájem lidí o třídění se zvýšil, ti co poctivě odevzdávají sklo, papír nebo plasty zvlášť, platí za svoz odpadu méně peněz. Šetří i město, které ukládá na centrální skládku méně nevytříděných odpadků.
Město šetří nejen za ukládání, ale i za provoz při svozu komunálního odpadu. Popelářské vozy ho svážejí jen jednou měsíčně, řekl místostarosta Miloš Mička ze sdružení Změna pro Třebovou. „Zvyšuje se množství vytříděného odpadu, například porovnání statistik za červen 2018 a 2019 se svezlo o 17 tun komunálního odpadu méně než v předchozím roce.“
Lidé, kteří odpad poctivě třídí, přistavují k odvozu jen částečně naplněné popelnice, tvrdí mluvčí města Václav Dokoupil. „Vzrostl počet poloprázdných nádob přistavených ke svozu z původních 28 procent na 49 procent. Zároveň se snižuje počet nádob, které jsou vyváženy zcela přeplněné. V červnu letošního roku bylo svezeno celkem 113 tun komunálního odpadu.“
Za pečlivé třídění sleva
Radnice teď chystá rozmístění dalších nádob na sklo, papír a plasty. „Připravujeme doplnění míst na třídění separovaného odpadu a zaměříme se také na efektivní rozmístění odpadkových košů ve městě a na provoz sběrového dvora s cílem poskytnout občanům co nejlepší komfort a zároveň snížit provozní náklady za dopravu.“
V Moravské Třebové začali třídit i plechovky, speciální kontejnery k tomu nepotřebují
Moravská Třebová na Svitavsku rozšířila možnosti separování odpadu. Lidé tak mohou do kontejnerů třídit také plechový odpad, oleje a tuky.
Podle něj mohou lidé odpovědným přístupem ke třídění ušetřit na povinném poplatku, který je 600 korun ročně, i čtyři stovky. „V třídění odpadu jdou zaměstnanci radnice občanům příkladem, a to tím, že mimo klasických komodit začali separovat i bioodpad do speciálních nádob. Také pracovníci technických služeb se zapojili do kampaně Nepetuj, která spočívá v tom, že si své láhve na pití plní opakovaně.
Ukládání odpadu mají pracovníci technických služeb pod kontrolou pomocí čárových kódů. Ty jsou na každé nádobě, popeláři je při svozu načítají a ukládají do evidenčního systému.
Související
-
Oleje do záchodu nepatří. V Pardubicích lidé začali třídit tuky
Pardubice rozšiřují třídění odpadu o další komoditu, lidé mohou separovat také jedlé oleje a tuky. Na jejich sběr jsou určené oranžové kontejnery.
-
Lidé z Vysokého Mýta budou od ledna třídit sklo do speciálních tašek
Množství skládkovaného komunálního odpadu je ve Vysokém Mýtě každým rokem nižší. Díky tomu město už šestým rokem nemusí zvyšovat poplatky za jeho svoz.
-
Už tři tisíce domácností v Pardubicích třídí bioodpad, zájem stále roste
Projekt sběru biologicky rozložitelného odpadu přitom začal už před 11 lety, původně jen ve vybraných částech, kde mají lidé u domů i zahradu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Letošní rok byl opět nejteplejší v historii měření. Trump plánuje po nástupu ‚přikládat pod kotel‘
-
Řidičce v Pelhřimově pomohl při záchraně manžela mladík, který šel kolem. Nikdo z šoférů nezastavil
-
40 let práce a miliony dolarů investovaných z vlastní kapsy. Přesto je film Megalopolis propadák roku
-
ONLINE: Překazili jsme snahy Kyjeva o atentáty na lidi z vedení rezortu obrany, tvrdí ruská tajná služba FSB