Likvidace chovu drůbeže ve Slepoticích začíná

17. únor 2020 18:52

Likvidace chovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne v pondělí večer. Trvat by měla asi do pátku. Novinářům to dnes řekl po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) ve Slepoticích ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Škoda přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, je podle odhadu firmy do deseti milionů korun. "Chov hospodářství se začne utrácet dnes večer. Nejdříve krůty, které by byly utraceny do rána, a pokračovalo by se nepřetržitě, až se utratí a odveze veškerá drůbež z tohoto ohniska," uvedl Semerád.

Chov patří společnosti Moras Moravany. Firma ve Slepoticích chová zhruba 7000 krůt a asi 130.000 brojlerů. Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc, řekl Barták ČTK. Část škody společnosti by mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu. "Naší ambicí je, aby jim byly uhrazeny veškeré ztráty, které jim vznikly s likvidací chovu, jednak cena zvířat a jednak újma. Uhradíme jim maximum možného," řekl zpravodajce ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Likvidovat budou hasiči

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun. Hasičský záchranný sbor již přivezl dva kontejnery Správy státních hmotných rezerv, na místě jsou i hasiči z Jihlavy a Hlučína, policie uzavřela vytyčený koridor. Vybuduje se dekontaminační stanoviště na očištění techniky a osob, drůbež se bude usmrcovat postupným zaplynováním jednotlivých hal, uhynulá zvířata se budou nakládat do kontejnerů a odvážet do asanačních podniků. Prázdné haly bude poté nutné vyčistit a dezinfikovat.

Firma Moras má další chov v blízkých Moravanech. Leží v tříkilometrovém ochranném pásmu. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chovu k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. Kromě Slepotic a Moravan jiné obce v ochranném pásmu neleží.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související