Litomyšl: Vyšší daň z nemovitosti, město šetří na opravy

8. červenec 2019

Lidé z Litomyšle a okolí příští rok zaplatí vyšší daň z nemovisti. Navýšení schválili zastupitelé. Chtějí tak získat víc peněz do městského rozpočtu na opravy památek a majetku města.

Změnu nejvíc pocítí lidé z obce Nedošín na okraji města. Budou platit stejně jako lidé z Litomyšle.

„Není to fajn. Co pro nás udělali? Kanalizaci. My jsme na konci, a protože jsme za tratí, tak nám se kanalizace neudělala. Obchod nemáme, pro všechno musíme jezdit do města,“ říká k plánovanému zvýšení paní Marie z Nedošína.

Obec leží asi dva a půl kilometru od centra města. Na rozdíl od jiných spádových obcí tam teď bude daň stejně vysoká jako v Litomyšli. Zastupitelé totiž Nedošín považují za rozvinutější obec s lepší infrastrukturou a tedy stejně atraktivní jako samotné město, kde daň vzroste méně.

Opravy za 80 milionů

„V Litomyšli, městských částech a integrovaných obcích se daň zvýší zhruba o polovinu. To ale neplatí v případě Nedošína, kde je podle názoru zastupitelstva rozvinutější infrastruktura a tam majitel domu o zastavené ploše 120 metrů čtverečních platil nyní zhruba 500 korun, nyní to budou téměř dva tisíce korun,“ říká mluvčí radnice Michele Vojáček.

Daň bude vyšší, protože město chce sehnat víc peněz na opravu svého majetku, vysvětluje starosta Daniel Brýdl z hnutí Generace 89. „Litomyšl má majetek za více než dvě miliardy korun a máme k dispozici studii, která říká, že minimálně 80 milionů ročně by mělo být investováno do oprav, aby nechátral. To se nedělo a můj předchůdce začal s opravami, ale těch peněz byl nedostatek a toto byla jedna z mála možností, jak si město může své příjmy zvýšit.“  

Zvýšení daně z nemovitosti zastupitelé schválili jednohlasně. Poslední zdražení bylo před osmi lety.

Spustit audio

Související