Starostou Litomyšle je už zase Brýdl. Táta mu funkci rozmlouval
Daniel Brýdl pracoval ve fungující soukromé firmě. Má rodinu, malé děti. Přesto kývnul na možnost být ve vedení města.
Syn prvního porevolučního starosty Litomyšle Miroslava Brýdla si myslí, že ji otec nastartoval dobře. „Starostování mi ale s maminkou přišel rozmlouvat. Podpořila mě manželka a asi po týdnu naši otočili. Teď už je táta rád a myslím, že je i docela pyšný.“
Brýdl starší by prý sám už starostou být nechtěl. „Byrokracie a omezení ze strany legislativy jsou úplně jiné. Po revoluci mohl bouchnout do stolu a rozhodnout. Doba je jiná a tvrdí, že rady moc dávat nemůže. Když se ho zeptám, poradí. Navíc v Litomyšli se jednou za měsíc scházejí všichni porevoluční starostové města na obědě. Pokaždé jeden zve, vždy v jiné hospodě.“
Povolební boje nebyly
Podzimní volby přinesly vítězství sdružení Generace 89. Povolební vyjednávání podle Brýdla trvalo asi dvě minuty. „V Litomyšli platí dohoda, že vítězná strana má právo na starostu. Dosavadní starosta se stal místostarostou. Plácli jsme si a šli na pivo,“ usmívá se.
Nové vedení se netají snahou o výraznější využití moderních technologií. „Spojili jsme se s několika odborníky a budeme řešit, kde nám můžou technologie pomoci. Nechceme dělat něco jenom proto, že to je moderní. Chceme, aby technologie přispěly k větší efektivitě, ochraně životního prostředí, ušetření peněz anebo pohodlí občanů. Nechceme se stát lídry, ale nechceme zaspat.“
Řidiče bude zajímat úsekové měření. Brýdl si myslí, že vede k vyšší bezpečnosti, ke snížení hluku a že to není o vydělávání peněz. „Občané žádají další a další ulice. Od 1. května zahájíme měření v ulici Zahájská, kde je úzký chodník se sloupy veřejného osvětlení. Jde o ulici rovnou, dlouhou, vedoucí z kopce. Budeme měřit padesátku. Už teď ve zkušebním provozu šoféři zpomalili.“
Ohlas ve světě
O Litomyšli vyjde architektonická publikace v mezinárodní edici prestižního časopisu Detail. Taky by litomyšlští chtěli zlepšit spolupráci s partnerskými městy. „Smlouvu máme od roku 1991 podepsanou s nizozemským Rodenem, nově Noordenveld. Tenkrát jsem tatínkovi jezdil překládat. Další město je v Itálii San Polo d´Enza. U toho zase byla moje sestra, která umí italsky. Tradičně spolupracujeme se slovenskou Levočou. Všechny starosty zveme na Smetanovu Litomyšl.“
Ještě před ní začíná další sezóna populárních Lázní ducha. „Jejich základ je v tom, že se každý může zapojit. Lidé si můžou vzít staré oblečení a vyrazit. Hlavní program bude poslední dubnovou sobotu. Přijeďte se bavit a zároveň bavit druhé,“ zve do Litomyšle Daniel Brýdl.
Související
-
V Litomyšli opatrují evropský poklad. Z větší části je srolovaný
Tím nejcennějším, co můžete na zámku v Litomyšli vidět, je klasicistní divadlo a divadelní kulisy malíře Josefa Platzera. Památkáři chtějí vystavit celý jejich soubor.
-
Exotická Litomyšl. Podobnou školu nenajdete v celé střední Evropě
Starají se o ohrožené druhy plazů, malé opice i ryby z afrického jezera Malawi. Studenti oboru Chovatel cizokrajných zvířat se učí přímo u školních terárií a voliér.
-
Výměna starých za nové. Litomyšl vysadí letos přes 40 tisíc stromů
V Litomyšli nechají letos v lesích vysadit přes 40 tisíc nových stromů. Nahradí ty, které museli lesníci kvůli špatnému zdravotnímu stavu vykácet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.