Merkur v hlavní roli. Vezme si část Slunce

9. květen 2016

Jestli máte rádi nebeské úkazy, nenechte si ujít přechod Merkuru přes Slunce. Pozorovatelům by mělo v pondělí odpoledne do karet nahrát i příznivé počasí.

Teoreticky se dá mluvit o zatmění. Podle Petra Komárka z Hvězdárny barona Artura Krause Pardubice dochází k měřitelnému poklesu jasu hvězdy. V tomto případě se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky.

„Z parametrů drah Země a Merkuru vyplývá, že se úkaz objevuje vždy v květnových a listopadových termínech. Výhodnější květnové přechody se ale opakují pouze po 13 a 33 letech, což vzhledem k typicky nehezkému listopadovému počasí dělá z tohoto úkazu poměrně raritní záležitost. Podobný úkaz jako dnes by měl nastat 11. listopadu 2019, pak 13. listopadu 2032, následně 7. listopadu 2039 a květnový nastane až 7. května 2049.“

Pardubice 13:12

V krajském městě dojde v tomto čase ke vstupu kotoučku Merkuru na sluneční disk. Jen tak bez ničeho bychom se ale určitě dívat neměli: „Takový nechráněný pohled nám může trvale poškodit zrak. Určitě je tento úkaz dobré pozorovat s ochranným filtrem,“ upozorňuje Komárek.

Dodává, že Merkur je úhlově velice malé těleso. Dobře ho uvidíme dalekohledem. „Ten ale soustředí paprsky ze Slunce, za okulárem vzniká teplo. Pokud bychom nepoužili filtr, podívali bychom se do dalekohledu jenom dvakrát v životě – levým a pravým okem. Můžeme si taky za dalekohledem na nějakou čtvrtku promítnout tento úkaz. Uvidíme to samé jako přes filtr. Jiná technika možná není.“

Český rozhlas Sever byl zatmění plně vybaven

Od odpoledne do večera mohou zájemci přijít na veřejné pozorování na pardubickou hvězdárnu. „Budeme tam mít několik dalekohledů. Úkaz trvá velmi dlouho, až do západu Slunce. Čím bychom se nacházeli západněji, tím bychom mohli z úkazu vidět víc. V Německu nebo ve Francii bychom mohli vidět úkaz v jeho celém průběhu,“ říká Petr Komárek.

Uvidíme i Mars?

Na noční obloze můžete v těchto dnech vidět Jupiter. Komárek upozorňuje i na zářící Mars, který 22. května dosáhne opozice se Sluncem a bude bez problémů pozorovatelný dalekohledem.

autor: MAL
Spustit audio